Ministr Heger omezil prohibici | E15.cz

Ministr Heger omezil prohibici

Leoš Heger
Leoš Heger
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr zdravotnictví Leoš Heger dnes po 13. hodině zmírnil oficiálním televizním prohlášením prohibici. Na pulty může tvrdý alkohol vyrobený do konce loňského roku a také lahve s prokázaným původem lihu, takzvaným rodným listem. Možný je i vývoz starších lihovin a těch s prokázaným původem. Heger předpokládá, že dnešní vyhlášení bude platné několik měsíců, během nichž bude upravena legislativa týkající se výroby a distribuce lihu.

Tvrdý alkohol se dostane na pulty restaurací a obchodů po dvoutýdenní prohibici. Vláda ve středu v noci rozhodla o uvolnění lihovin vyrobených před 1. lednem 2012. Datum výroby bude podle připravovaného nařízení prokazovat provozovatel restaurace či obchodu, jak přesně návrh nařízení neuvádí.

Opatření vešlo v platnost vystoupením Hegera v celoplošném vysílání televizí. Ministr zdůraznil, že všechny otevřené lahve mají být zlikvidovány, majitelé raritních a drahých lahví budou pro otevřený alkohol moct získat test. Zlikvidován má být i alkohol, pro který se obchodníkům do 60 dnů nepodaří získat doklad o původu lihu. Podobu formuláře určuje nařízení, které vyšlo ve Sbírce zákonů. Podrobné informace pro distributory a výrobce úřad zveřejní.

Ministr uvedl, že opatření země konzultovala s Bruselem a také Polskem. Dál bude pracovat meziresortní komise.

„To, že vláda schválila opatření neznamená, že všichni vezmou útokem restaurace a začnou pít všechno, co je kde po ruce,“ varoval ve středu večer ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) s tím, že riziko metylalkoholu na české trhu stále bude. Vláda počítá s intenzivními kontrolami. Premiér Petr Nečas zdůraznil také osobní odpovědnost obchodníků i spotřebitelů.

Připomenul názor orgánů činných v trestním řízení, že je ve všeobecné známosti, že alkohol s obsahem metanolu je jedovatý. Lidé, kteří by jej přesto nabízeli, se tak mohou dopouštět ne pouhého přestupku, ale i trestného činu obecného ohrožení a možná i dalších, uvedl předseda vlády.

Na trh bude moct být postupně uvolňován také alkohol letošní s doloženým původem lihu a novými bezpečnostními pásky. Kolky s červeným označením NOVÝ, na alkohol vyrobený až po propuknutí metylalkoholové aféry, začala celní správa distribuovat výrobcům ve středu.

Kontroly v obchodech a restauracích budou intenzivní nejméně ještě několik týdnů.

Úplný zákaz prodeje alkoholu od 20 procent trval v Česku dva týdny. Vyhlášen byl kvůli sérii otrav, které si vyžádaly 26 životů v Česku a několik v Polsku. Celkem se otrávilo 85 osob. Stále se předpokládá, že v síti je kolem 15 tisíc litrů závadného alkoholu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video