Nečas má obavy: Bankovní unie nás ohrožuje | E15.cz

Nečas má obavy: Bankovní unie nás ohrožuje

Petr Nečas
Petr Nečas
• 
ZDROJ: E15 Robert Zlatohlavek

ČTK

Česká republika může být skutečně ohrožena návrhy týkajícími se vzniku bankovní unie. Řekl to dnes v Bruselu premiér Petr Nečas. Už ve středu pohrozil, že je v určitém případě připraven jednání vetovat. O vzniku bankovní unie bude Nečas diskutovat na dnes začínajícím summitu EU s dalšími partnery z unie.

„Žádná jiná země nemá takto výrazně postavené prvky bankovního systému,“ řekl Nečas na dotaz jednoho z novinářů, proč Češi jako jediní otevřeně hovoří o možnosti veta v souvislosti s plány na bankovní unii. Ta by měla vést k vytvoření jednotného dohledu nad bankami i společného garančního systému vkladů a fondu na řešení problémů bank.

Zatím se ale konkrétně diskutuje jen o společném dohledu, který by zaštiťovala Evropská centrální banka. K dalším prvkům zatím konkrétní návrhy nejsou na stole. Česko ale chce všechna navrhovaná opatření projednávat v jednom balíčku, protože dohled a další prvky bankovní unie a jejich dopady jsou vzájemně provázány. Podobný postoj mají i další země.

Původní ambicí bylo, aby dohoda o společném dohledu byla ještě do konce letošního roku připravena tak, aby opatření mohlo začít od ledna příštího roku fungovat. To však podle Nečase není reálné. „Nepovažujeme, co se týče toho centrálního dohledu, za realistické datum 1. ledna příštího roku,“ řekl Nečas.

Zdůraznil, že český bankovní sektor je zdravý a že ani během finanční krize 2008 až 2010 nepotřeboval na rozdíl od mnoha bank v jiných zemích Evropy ani korunu z veřejných peněz. „Chceme záruky, že vznik bankovní unie nebude destabilizovat finanční sektor v České republice,“ řekl premiér.

K plánům na bankovní dohled v EU čtěte:

„My nesouhlasíme s tím přístupem, s tou salámovou metodou, teď schválit jednotný dozorový mechanismus SSM a pak teprve se vracet k tomu zbytku,“ řekl Nečas s tím, že definitivní podoba bankovní unie ale zatím není na stole a bude se o ní teprve jednat.

O tom, že dnes nepadne nějaké zásadní rozhodnutí při příjezdu na jednání mluvila i německá kancléřka Angela Merkelová. „Toto nebude rada (summit), na kterém už přijmeme rozhodnutí, ale připravíme tato rozhodnutí pro prosinec,“ řekla.

Záruky pro Česko by podle Nečase měly být takové, aby mateřské společnosti českých bank, z nichž naprostá většina je v rukou finančních ústavů ze zemí eurozóny, nemohly v případě potíží stahovat peníze z českých dcer či si na jejich úkor vylepšovat svou bilanci. Takové pokusy se podle něj během finanční krize děly. „Jisté pokusy (byly) i v době finanční krize a Česká národní banka je včas zarazila,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.