Nezaměstnanost v Česku dál klesá, dosahuje 5,2 procenta | E15.cz

Nezaměstnanost v Česku dál klesá, dosahuje 5,2 procenta

ČTK

Nezaměstnanost v ČR v září klesla na 5,2 procenta ze srpnových 5,3 procenta. Bez práce bylo na konci měsíce 378 258 lidí, což je nejméně od prosince 2008. Volných míst je už téměř 141 tisíc, více jich bylo naposledy v srpnu 2008.

Ne všechny ukazatele trhu práce ale vypadaly stejně příznivě, upozornil hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek. Podle něj se proti minulému roku zpomalil průtok lidí před Úřad práce – méně tedy bylo nově nahlášených případů nezaměstnanosti, ale také méně lidí nově našlo práci.

"Největší změnou bylo ovšem zastavení růstu volných pracovních míst, a to poprvé od ledna 2014. Je sice pravdou, že počet volných pracovních míst zůstává velmi vysoko a historicky snese srovnání jen s lety 2007-2008. V zastavení jeho růstu se ovšem může odrážet vznikající nejistota podniků ohledně střednědobé budoucnosti. K té nepochybně přispěly nedávné otřesy v čínské ekonomice, jakož i kauza Volskwagen," dodal Sobíšek. 

Analytici podobný pokles nezaměstnanosti očekávali. Za oživením pracovního trhu je například konec dovolených, kdy firmy opět naplno rozjely výrobu. Nadále pokračují sezonní práce a zároveň ještě doznívá turistická sezóna. Loni v září byla míra nezaměstnanost šest procent a bez práce bylo o téměř 64 tisíc lidí více.

"Pracovní trh se dostal na úroveň doby před hospodářskou krizí," uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková. V nadcházejících měsících by podle ní mohla nezaměstnanost ještě klesnout. "Zatímco v září 2014 tvořili lidé, kteří byli bez práce déle než rok, 45,7 procenta z celkového počtu nezaměstnaných a o rok později 45 procent, letos jejich podíl klesl na 40,8 procenta," uvedla.

Sobotkův kabinet před volbami opět přidával, minimální mzdu chce dostat na 40 procent průměru

Nejvyšší nezaměstnanost zůstává v Ústeckém kraji, kde v září klesla o desetinu procentního bodu na 8,1 procenta. Naopak nejlépe je na tom znovu Plzeňský kraj s mírou nezaměstnanosti 3,6 procenta. O druhé místo se dělí Praha a Královéhradecký kraj s 3,7 procenta.

Na jedno volné pracovní místo připadá 2,7 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (14,1), Ústí nad Labem (11,6), Chomutov (10). Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v září 76 regionů, vzrostla pouze na Prostějovsku. Nejnižší nezaměstnanost byla v okresech Rychnov nad Kněžnou a Praha-východ, a to shodně 1,9 procenta. Naopak na Mostecku a Karvinsku se vyšplhala na 10,6 procenta.

Volných pracovních nabízeli zaměstnavatelé 140 993. To je o 1725 více než v srpnu a o 32 420 více než před rokem. Nejvíce volných pozic je v Praze, ve středních Čechách a v Moravskoslezském kraji.

 

Vývojové centrum Doosan Škoda Power: špičkové turbíny z Plzně se rodí v hluku a pachu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!