Noví ministři vybírají náměstky, ředitele či mluvčí. Změny se dotknou desítek vlivných pozic | E15.cz

Noví ministři vybírají náměstky, ředitele či mluvčí. Změny se dotknou desítek vlivných pozic

Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Po jmenování nové vlády začaly rošády na postech nejbližších spolupracovníků šéfů rezortů. Mění se především političtí náměstci, ředitelé kabinetů ministrů a tiskových odborů a také mluvčí nebo vedení některých státních podniků.

Nejvíce nových lidí si v posledních dvou týdnech přivedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Překvapivá výměna se pak odehrála v čele odboru komunikace rezortu obrany, kam nastoupil David Jareš, donedávna šéf kabinetu ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Naopak informace o nástupu Hamáčkovy manželky Gabriely Kloudové na úřad řízený Blažkem se dosud nepotvrdily.

Zatímco nejvýše dva politické náměstky mohou ministři jmenovat sami nebo po dohodě s koaličními partnery, odborné náměstky chrání služební zákon. „K postům náměstků, kteří jsou pod státní službou, musejí proběhnout výběrová řízení. O jménech se lze bavit někdy ve druhé polovině ledna,“ odhadl Blažek.

Trh práce: Vývoj nezaměstnanosti v ČR od roku 1989

Video se připravuje ...

Staronový ministr spravedlnosti se obklopuje lidmi, které zná z let 2012 až 2013, z doby, kdy rezort řídil. Jde o Radomíra Daňhela nebo Antonína Stanislava. Daňhel do prosince působil ve státní firmě LOM Praha, na svou funkci ke dni jmenování politickým náměstkem Blažka rezignoval. Stanislav na ministerstvu pracoval v letech 2010 až 2017, byl rovněž v Legislativní radě vlády.

Nové spolupracovníky vybírá i šéf státní pokladny Zbyněk Stanjura (ODS). Politickou náměstkyni Marii Bílkovou, která v polovině prosince odstoupila, vystřídal Roman Binder. Má na starosti priority koaliční smlouvy týkající se ministerstva financí. Před jmenováním náměstkem řídil mediálně-analytické oddělení ODS a působil v agentuře AMI Communications, kde vedl oddělení financí a průmyslu.

Druhého politického náměstka Stanjury bude nominovat dvojblok Pirátů a STAN. Model, že místo jednoho z politických náměstků obsadí koaliční partneři, má platit pro většinu rezortů.

Asi největší změny chystá ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ruší tři sekce náměstků, které nahradí čtyři nové. Jurečkův úřad vypsal tendr na nového náměstka pro sociální pojištění a dávky. Nová sekce nahradila sekci podpory rodiny, kterou vedla nestranička Kateřina Jirková. Nový náměstek či náměstkyně má nastoupit na začátku února.

Na ministerstvu práce po takzvané systemizaci neboli změně podoby úřadů, o níž rozhodla vláda 22. prosince, se přemění i sekce podpory seniorů náměstkyně Zuzany Jentschke Stöcklové (ČSSD). Končí také sekce ekonomická a ICT, kterou dlouhodobě místo náměstka vedou pověření úředníci. Nově se útvar rozděluje na dvě samostatné sekce.

„S lidmi, kteří v rámci systemizace z pozic odejdou, jsme připraveni jednat, bavit se o jejich dalším fungování v rámci rezortu,“ řekl Jurečka.

Z personálních změn vlády Petra Fialy (ODS) vzbudil nejvíce pozornosti nucený odchod šéfa státního podniku Lesy ČR Josefa Vojáčka. Funkce ho zbavil Jurečka, který dočasně řídil rezort zemědělství. Skončil i ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král, jejž odvolala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). O obě pozice se utkají zájemci ve výběrových řízeních.

Na úřadu vlády od ledna vzniklo 74 nových služebních a pracovních míst, především kvůli zřízení útvarů pro ministry bez portfeje - pro vědu, legislativu a evropské záležitosti. Přijatá systemizace zároveň počítá se zřízením desítky nových míst náměstků na ministerstvech a řadou dalších organizačních změn v úřadech.

Noví lidé na úřadech

  • Ministerstvo financí

Roman Binder (ODS), politický náměstek

Dalšího politického náměstka nominují Piráti a STAN

Tomáš Weiss, tiskový mluvčí, byl pověřen řízením odboru vnějších vztahů a komunikace

  • Ministerstvo průmyslu a obchodu

Eva Hanáková, šéfporadkyně ministra

Václav Srnka, tiskový mluvčí

  • Ministerstvo práce a sociálních věcí

Iva Merhautová (KDU-ČSL), politická náměstkyně

Nastoupit mají ještě tři noví náměstci

Eva Davidová, tisková mluvčí

  • Ministerstvo zahraničních věcí

Martin Dvořák (STAN) a Jiří Kozák (ODS), političtí náměstci

Lenka Do, tisková mluvčí

  • Ministerstvo obrany

David Jareš, ředitel odboru komunikace a tiskový mluvčí

  • Ministerstvo spravedlnosti

Radomír Daňhel a Antonín Stanislav (oba ODS), političtí náměstci

Martina Kováříková, ředitelka kabinetu ministra

Jaroslav Bureš, poradce ministra

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery