Okamura má podpisy pro Hrad. Podmínky zřejmě splní deset uchazečů | E15.cz

Okamura má podpisy pro Hrad. Podmínky zřejmě splní deset uchazečů

Tomio Okamura
Tomio Okamura
• 
ZDROJ: E15

ČTK, bru

Podnikatel a senátor Tomio Okamura posbíral 58 tisíc podpisů na podporu své prezidentské kandidatury. Oznámil, že je získal za necelý měsíc. Počet adeptů na funkci hlavy státu, kteří zřejmě vyhoví zákonným podmínkám pro registraci kandidatury, tak rozšířil na deset.

„Při sběru podpisů jsem nepoužil jediný billboard či tištěnou reklamu, pochválil se Okamura. Dodal, že přihlášku předloží ministerstvu vnitra v úterý dopoledne. Lhůta pro předkládání nominací skončí týž den v 16:00.

Potřebné podpisy získali také bývalá europoslankyně a předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková, bývalý ekonomický ministr Vladimír Dlouhý, poslední úřednický premiér Jan Fischer, výtvarník a skladatel Vladimír Franz, europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL), bývalý předseda ČSSD a někdejší premiér Miloš Zeman a místopředseda a senátor ČSSD Jiří Dienstbier.

Kandidát sociální demokracie ale prezidentskou přihlášku dodal na základě svých kolegů z horní komory parlamentu. Poslaneckou nominaci mají místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) a vicepremiér a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg (TOP 09). Všichni uvedení už nominaci odevzdali vyjma Franze, který tento krok ohlásil na dnešní odpoledne.

JAK SI VEDLI S PODPISY

Jménozískané podpisy občanůregistrace
1. MILOŠ ZEMAN105 000ano
2. JAN FISCHER101 000ano
3. ZUZANA ROITHOVÁ81 000ano
4. VLADIMÍR DLOUHÝ60 000ano
5. TOMIO OKAMURA58 000ne
6. JANA BOBOŠÍKOVÁ55 000ano
6. JIŘÍ DIENSTBIER55 000ano
7. VLADIMÍR FRANZ49 411 (poslední údaj)ne
8. TÁŇA FISCHEROVÁ47 000 ( v polovině min. týdne)ne
9. PAVEL KOŘÁN35-40 000 (koncem min. týdne)ne
Jménozískané podpisy politikůregistrace
KAREL SCHWARZENBERG41 poslanců TOP 09 a Starostůano
PŘEMYSL SOBOTKA51 poslanců a 23 senátorůano

Seznam kandidátů by mohla ještě rozšířit například herečka Táňa Fischerová, která zatím oznámila jen to, že informace o finálním počtu získaných podpisů pro svou nominaci zveřejní v úterý hodinu po poledni. Na poslední chvíli by se ke kandidátům ještě mohl přidat ekonom Jan Švejnar. Devět senátorů deníku Insider potvrdilo, že jeho kandidaturu podpoří. Švejnar sám se ještě nerozhodl, zda změní své dřívější rozhodnutí a vrátí se do prezidentského boje.

Pro úspěšnou registraci kandidátní listiny je třeba nejméně 50 tisíc platných podpisů, pokud kandidát nebyl navržen alespoň 20 poslanci nebo deseti senátory.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.