Památkáři Pentě posvětili zastřešení kolejiště na Masarykově nádraží | E15.cz

Památkáři Pentě posvětili zastřešení kolejiště na Masarykově nádraží

Jan Šindelář
Daniel Novák

Místo podchodu prosazovaného Správou železniční dopravní cesty bude nadchod. Památkáři Pentě posvětili částečné překrytí kolejí na Masarykově nádraží.

Investiční skupině Penta se otvírá cesta pro jeden z nejvýraznějších prvků jejího obřího developerského projektu v Praze u Masarykova nádraží. Magistrátní památkáři se postavili za zastřešení prostoru nad kolejemi. Developer tím propojí plánované budovy na obou stranách Masaryčky. Chodcům se navíc výrazně zkrátí cesta z Hybernské a Opletalovy ulice na Florenc. Z nové plochy se dostanou i přímo na nástupiště.

Když miliardář Marek Dospiva nedávno projekt z dílny světově proslulé architektky Zahy Hadid představoval, tak o realizaci nadchodu ještě jasno nebylo. Investor o něm teprve jedná se Správou železniční a dopravní cesty.

Právě na památkáře se SŽDC odvolávala jako na autoritu, jejíž verdikt bude pro tuto část projektu klíčový. Ti se teď vyjádřili. “Obecně Odbor památkové péče dílčí zastřešení v souvislosti s uvažovaným nadchodem připouští,” sdělil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Jako podmínku si však dali, že projekt nesmí ohrozit okolní památky.

Už i Železničáři si zastřešení umějí představit. “Studie zastřešení byla na základě připomínek Stavební správy západ a upravených podkladů od Masaryk Station Development dopracována a projednána s odbornými složkami SŽDC. Ty dosud preferovaly variantu podchodu, ale nevylučují ani možnost částečného zastřešení kolejiště,” uvedl mediální zástupce SŽDC Jakub Ptačinský.

Podchod památkářům nepřipadá šťastný. “Vzhledem nejen k archeologickým situacím v dané lokalitě jsme možnost propojení lokalit tunelem neupřednostnili,” dodal Hofman z magistrátu.

Penta v nejbližší době začne za 135 milionů korun rekonstruovat rovněž historickou budovu Masarykova nádraží. Přestavbou vzniknou hlavně nové obchody a restaurace. Celkem má kolem Masaryčky vzniknout v režii Penty 90 tisíc metrů čtverečních komerčních ploch, hlavně kanceláří. Investici odhaduje developer na 6,5 miliardy korun.

Penta jedná s poštou o koupi pozemku
K uskutečnění celého projektu kolem Masarykova nádraží ještě skupina Penta nemá zajištěné všechny pozemky. Na akvizici hlavní porce parcel se sice už dohodla s Českými drahami, investorů, však chybí například pozemek hned vedle pošty u Hybernské ulice. Na něm je v současnosti parkoviště. “V současné době jednáme se společností Penta o řešení situace tak, aby byla výhodná jak pro Českou poštu, tak pro společnost Penta,” sdělil mluvčí pošty Matyáš Vitík. Druhou nezajištěnou parcelu má developer na opačné straně u Florence naproti Muzeu hlavního města Prahy. Tam je vlastníkem ČSAD Praha holding.
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!