Po razii na radnici městské části Brno-střed bylo obviněno devět lidí | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Po razii na radnici městské části Brno-střed bylo obviněno devět lidí

ČTK

Kriminalisté obvinili devět lidí v souvislosti se čtvrteční razii na radnici městské části Brno-střed. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. O návrhu na vazbu má státní zástupce rozhodnout dnes. Obvinění padla z trestných činů účast na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů.

„Kriminalisté zajišťovali důkazy k podezření z nezákonného ovlivňování veřejných zakázek zadávaných Úřadem městské části Brno - střed a v této souvislosti bylo ve večerních a nočních hodinách ze čtvrtka na pátek obviněno devět osob,“ uvedl Ibehej.

NCOZ od čtvrtečního rána zasahovala na vícero místech v zemi ve dvou oddělených případech. „Souběžně s touto trestní věcí probíhalo dokumentační zajišťování důkazů v prostorách Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a na některých dalších místech souvisejících s rozhodováním uvedeného úřadu v oblasti zadávání veřejných zakázek. V této samostatně vedené trestní věci nebyla žádná osoba obviněna,“ sdělil mluvčí.

Mýtná kauza nemohla skončit jinak, říká o zásahu policie exministr Prachař

Detektivové přišli do pražského sídla firmy Kapsch, která provozuje mýtný systém v Česku, bytu ředitele Kapsch, sídla ÚOHS v Brně, k místopředsedovi hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi a v Prostějově k vlivnému sportovnímu manažerovi Miroslavu Černoškovi.

Policie podezřívá podle serveru Novinky.cz předsedu ÚOHS Petra Rafaje a ředitele české pobočky Kapsche Karla Feixe z korupce. Podezření souvisí se zakázkou ministerstva dopravy na výběr mýtného. Podle serveru to vyplývá z příkazu k prohlídce, který zmiňuje i místopředsedkyni ÚOHS Evu Kubišovou.

Policisté přišli i k místopředsedovi ANO Faltýnkovi

Radnice Brna-středu byla celý čtvrtek zavřená. Zásah tam trval do pozdního večera a není jasné, zda bude dnes fungovat normálně. Policie na úřadu hledala dokumenty, není ale zřejmé, čeho přesně se zásah týká, řekl ČTK tajemník radnice Petr Štika. Policisté zasahovali také ve Správě nemovitostí v Měnínské ulici, která pod radnici spadá.

Podle některých médií policisté zadrželi radního, někdejšího místostarostu a člena dozorčí rady státního podniku ČD Cargo Jiřího Švachulu (ANO). Švachula působí podle serveru Lidovky.cz na ÚOHS jako člen rozkladové komise pro dohled nad zadáváním veřejných zakázek v Brně.

Kdo je sportovní boss Černošek? Kapsch posílal peníze na jeho tenisové turnaje
„Stínový ministr dopravy“ Faltýnek ztrácí vliv
Policie podezřívá z korupce šéfa antimonopolního úřadu a ředitele Kapsch

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!