Počet firem v registru nespolehlivých plátců DPH vzrostl na 1851 | E15.cz

Počet firem v registru nespolehlivých plátců DPH vzrostl na 1851

Čas a peníze vám může ušetřit i práce s dokumenty
Čas a peníze vám může ušetřit i práce s dokumenty
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet nespolehlivých plátců v registru plátců daně z přidané hodnoty (DPH) v září stoupl o 455 firem na 1851. Vyplývá to z analýzy poradenské firmy Bisnode. Registr funguje přes dva roky, nejvíce nespolehlivých plátců DPH má sídlo v Praze a Jihomoravském kraji.

„Podle modelu Bisnode je obchod nejrizikovějším segmentem podnikání v ČR a krachem je ohrožena téměř každá třetí firma, která v této oblasti podniká. Tento fakt dokresluje i skutečnost, že nejčastějším předmětem činnosti mezi nespolehlivými plátci DPH je zprostředkování velkoobchodu,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

V Česku je podle Bisnode k platbě DPH přihlášeno zhruba 205 tisíc firem a více než 264 tisíc podnikatelů. Zhruba 47 procent nespolehlivých plátců DPH tvoří menší společnosti s tržbami do 10 milionů korun. Na černé listině neplatičů DPH skončí každý, kdo dluží za poslední minimálně tři měsíce na DPH více než 500 tisíc korun. Za nespolehlivou je považována i ta firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň aspoň 500 tisíc korun, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu.

Od loňského října může být za nespolehlivého plátce DPH označena i společnost, která je účelově nekontaktní nebo opakovaně neplní lhůty pro povinná podání. Od letošního ledna přibylo další zpřísnění, které postihne zejména společnosti sídlící na virtuálních adresách.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video