Poslanci navrhli přesuny v rozpočtu za asi 177 miliard | E15.cz

Poslanci navrhli přesuny v rozpočtu za asi 177 miliard, shodují se na vyšších platech učitelů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Poslanci ve středečním druhém čtení státního rozpočtu na příští rok navrhli přesunout více než desetinu z celkových výdajů státní poklady, což představuje změny ve výši 177 miliard korun. Loni při této příležitosti předložili na devět desítek pozměňovacích návrhů v celkovém objemu přes 130 miliard korun. Letos se sešlo asi 130 návrhů, některé se ale překrývají nebo jsou předloženy ve více variantách.

Rozprava k rozpočtu trvala přes šest hodin. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v úvodu řekla, že své stanovisko k pozměňovacím návrhům sdělí při hlasování ve třetím čtení. To by mělo přijít na řadu 4. prosince.

Rozpočtový výbor minulý týden podpořil přesuny za 1,3 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Schodek má být 40 miliard korun.

Rozpočtový výbor doporučil přidat menším obcím 600 milionů na investice do škol a bytů. Doporučil také přesunout stejnou částku na sociální služby. Poslanci chtějí svými individuálními návrhy přidávat peníze hlavně na platy učitelů, na školství, opravy silnic, sociální služby nebo třeba pozemkové úpravy.

Poslanci chtějí brát peníze na své návrhy třeba z plánovaných výdajů na státní dluh, ze slev na jízdné nebo z peněz na podporu agropotravinářského komplexu. Někteří chtějí vzít peníze z rozpočtové rezervy. Ministryně Schillerová upozornila, že podle zákona musí být rezerva schválena nejméně ve výši 0,3 procenta výdajů. Pokud by ji některý návrh snižoval pod tuto hranici, byl by nehlasovatelný.

Občanští demokraté předložili avizované návrhy, které v souhrnu ubírají z plánovaných výdajů 46 miliard korun. Chtějí tím vládě ukázat, že je možné sestavit vyrovnaný rozpočet. Hodlají například zrušit peníze na slevy na jízdném, což by podle nich ušetřilo 5,5 miliardy korun, nebo odebrat peníze pro agropotravinářský komplex v objemu 4,85 miliardy korun. Půl miliardy chtějí vzít z peněz na kosmické aktivity.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video