Stravovací paušál připraví stát o miliardy | e15.cz

Stravovací paušál se státu prodraží, varují firmy

Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

O více než dvě desítky miliard korun ročně se propadnou příjmy státu po zavedení stravovacího paušálu. Plyne to z analýzy Unie zaměstnavatelských svazů. Odhad považuje za reálný i Svaz průmyslu a dopravy.

Ministerstvo financí oponuje, že použitá metodika je chybná. Trvá na tom, že státní rozpočet přijde o zhruba dvě miliardy. Paušál má být zaveden od roku 2021 jako alternativa k papírovým poukázkám.

„Nechali jsme dopady přepočítat daňovou a auditorskou firmou. Dospěla k částce přes 21 miliard korun,“ řekl šéf unie Jiří Horecký. „Nevidím důvod proč zavádět další daňovou výjimku, která stát ročně přijde o tolik peněz,“ reagoval předseda expertního týmu pro daně a pojištění Svazu průmyslu Jiří Nekovář.

Ministerstvo chce omezit dominantní postavení několika stravenkových firem trhu. Argumentuje tím, že právě pomocí stávajících daňových výjimek vydělávají v Česku stamiliony korun ročně a většinu z nich odvádějí do zahraničí.

Studie však varuje před dvěma hlavními efekty. Prvním bude čerpání paušálu těmi, kteří stravenky nedostávají a ani nechodí do závodních jídelen. Daňové příjmy tak údajně klesnou o 8,6 miliardy korun.

„Zaměstnavatelé budou tento benefit masívně využívat, avšak za jiným účelem, než je zamýšlen,“ uvedl Jiří Köhler z poradenské společnosti Grant Thornton. „Dá jim možnost na úkor mezd navýšit zaměstnancům příjmy bez vedlejších nákladů ve formě daní a odvodů,“ dodal.

Na paušál podle něj přejdou i firmy, které nyní stravování podporují. Dotkne se to 3,3 milionu zaměstnanců. Pro stát to má znamenat propad inkasa o téměř 11 miliard korun.

„Největší problém paušálu je, že není účelový. Jedná se o nezdaněné peníze, které budou ve velké míře využívány pro daňovou optimalizaci – tedy na úkor zvyšování mzdy,“ podotkl Nekovář ze Svazu průmyslu.

Úřad Aleny Schillerové (ANO) je přesvědčen, že díky paušálu dosáhne na zvýhodněné stravování další milion pracovníků. „To dnes právě kvůli vysokým provizím stravenkových společností končících v cizině možné není. Studií usilujících o diskreditaci tohoto záměru bude přibývat,“ míní Jakub Vintrlík z tiskového oddělení ministerstva.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video