Pošta od ledna zdraží | e15.cz

Pošta od ledna zdraží, lidé si připlatí za doporučená i cenná psaní

Hlavní pošta v Praze
Hlavní pošta v Praze
• 
ZDROJ: Česká pošta

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česká pošta od začátku příštího roku zdraží některé základní služby. O tři koruny bude dražší poslání doporučených a cenných psaní nebo poštovní poukázky A a C. Cena obyčejného dopisu se v lednu nezmění, nicméně od února podnik zavádí dvourychlostní doručování, v jehož rámci doručení do druhého dne bude stát o sedm korun více, oznámil Český telekomunikační úřad.

Zaslání doporučeného dopisu o hmotnosti do 50 gramů vyjde v příštím roce na 47 korun namísto dosavadních 44 korun, cenné psaní o stejné gramáži pak 55 korun. Poslání sumy do 5000 korun poukázkou A bude stát nově 39 korun a dobírka 48 korun. Poukázky s urychlenou výplatou typu D při poukazované částce do 1000 korun zdraží o 14 Kč.

Od února pak bude obyčejné psaní do 50 g doručované v rychlejším, takzvaném prioritním režimu stát 26 Kč namísto současných 19 korun. Pro rychlejší doručování se bude používat známka se symbolem A, pro doručování v takzvaném ekonomickém režimu za stejnou cenu 19 Kč se uplatní symbol B.

Ceny základních vnitrostátních služeb, kam patří například doručování dopisů, schvaluje poště ČTÚ. Pošta musí ceny stanovovat na základě nákladů.

Česká pošta se loni dostala do miliardové ztráty. Vedení připravilo plán restrukturalizace, do roku 2021 se chce vrátit k zisku v řádu desítek milionů korun. Zároveň hodlá během šesti let snížit počet pracovních míst o 7000 ze současných 30 tisíc. Nahradí je moderními technologiemi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video