Potraviny v Česku patří k levnějším, alkohol lze u sousedů koupit za méně | E15.cz

Potraviny v Česku patří k levnějším, alkohol lze u sousedů koupit za méně

potraviny
potraviny
• 
ZDROJ: E15

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ceny potravin v Česku se loni nacházely pod průměrem Evropské unie, levněji bylo možné jídlo pořídit jen v pěti členských zemích. Vyplývá to z údajů statistického úřadu Eurostat. Ceny alkoholu jsou v Česku také pod průměrem, ale jen mírně. Činily 96 procent průměru EU. Alkohol je ale možné levněji nakoupit ve všech zemích sousedících s Českem s výjimkou Rakouska.

Nejlevnější potraviny byly podle Eurostatu v Polsku, nejdražší v Dánsku. Ceny potravin v České republice dosahovaly 84 procent průměru celé EU. V sousedním Polsku to bylo pouze 61 procent, na Slovensku 87 procent a v Německu 104 procent. Je nutné podotknout, že jde pouze o statistické údaje, které neporovnávají kvalitu a zaplacenou cenu.

Nejdražší alkohol byl ve Finsku, kde jeho cena činila 175 procent průměru EU. Obecně je alkohol dražší ve skandinávských zemích, ale také ve Velké Británii nebo Řecku. Naopak levně vyjde zejména v Bulharsku a Rumunsku.

Ceny potravin a alkoholu v EU Autor: Eurostat

U tabáku byly ceny nejvyšší v Británii, kde činily téměř dvojnásobek průměru EU. V České republice dosahovaly ceny tabáku 69 procent průměru. Tabák tak byl v tuzemsku levnější než ve všech sousedních zemích kromě Polska.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.