Každý Čech dluží 156 tisíc. Státní dluh ke konci září klesl na 1,66 bilionu | E15.cz

Každý Čech dluží 156 tisíc. Státní dluh ke konci září klesl na 1,66 bilionu

ministerstvo financí
ministerstvo financí
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Státní dluh letos ke konci září klesl o 12,9 miliardy korun na 1,66 bilionu korun. Vyplývá to z dat ministerstva financí. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh zhruba 156 tisíc korun. V samotném třetím čtvrtletí dluh klesl o 31,2 miliardy korun.

Podle ministerstva se vyrovnal krátkodobý růst dluhu v prvním pololetí, který byl způsoben přípravou na financování starších splátek státních dluhopisů za výhodných tržních podmínek. MF koncem loňska i letos na finančních trzích prodávalo státní dluhopisy i se záporným výnosem, kdy investoři státu platí za to, že mu půjčují peníze.

Ve vztahu k hrubému domácímu produktu (HDP) klesl státní dluh na 35,5 procenta HDP, což je o 5,6 procentního bodu méně než v roce 2013. "Tato úroveň nebude překročena ani za celý rok 2016 a jedná se tak o nejnižší hodnotu od roku 2011," uvedlo MF.

Úřad dále uvedl, že státní dluhopisy a úvěry, se kterými nebude mít Česko spojeny žádné úrokové výdaje, činí celkově 166,9 miliardy korun. To je 10,1 procenta státního dluhu, na konci roku 2015 to přitom bylo 5,8 procenta.

MF dále upozornilo, že ratingová agentura Japan Credit Rating Agency 30. září vylepšila svůj výhled na pozitivní pro zahraniční i domácí dlouhodobé závazky s ponecháním ratingového ohodnocení ČR na stupni A+ u zahraničních závazků a AA- u domácích závazků.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Za celý loňský rok státní dluh mírně stoupl o 9,3 miliardy Kč na 1,673 bilionu korun. Důvodem nárůstu dluhu byla podle úřadu právě snaha prodat více státních dluhopisů, které investoři nakupovali se záporným výnosem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video