Příjmy ze zdravotnických poplatků nahradí peníze z lékového ústavu | E15.cz

Příjmy ze zdravotnických poplatků nahradí peníze z lékového ústavu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Share on Facebook Messenger
Do státního rozpočtu příští rok přibude 1,7 miliardy korun z rezerv Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Peníze by měly být využity jako náhrada výpadku příjmů poté, co od ledna příštího roku přestanou pacienti platit třicetikorunové regulační poplatky. Přesun prostředků vládě navrhl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), kabinet jej následně schválil.

Zrušení regulačních poplatků v ambulancích a lékárnách schválila vláda před týdnem. Pacienti by tak měli od příštího roku platit už jen 90 korun za lékařskou pohotovost.

SÚKL má nyní na zvláštním účtu 2,01 miliardy korun. Přesun peněz zakotví novela zákona o léčivech, podle které si stát bude moci vzít z tohoto účtu peníze i v budoucnu. Transakce s náhradou poplatků tedy nebude jednorázová a zdravotnictví by mohlo z účtu SÚKL čerpat vždy, když bude potřebovat.

Podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) by vláda měla investovat peníze spíše do „problémových sfér“ a ne do „populistických opatření“, tedy že regulační poplatky pro pacienty zruší a pak výpadek nahradí z rezerv, řekl Heger České televizi.

Rezervy měl SÚKL na nové projekty, jako jsou zavádění systému elektronických receptů a rozhodování o cenách a úhradách zdravotnických prostředků. Z těchto projektů sešlo, v současných agendách podle Hegera tedy ústav odebrání peněz nepoškodí.

Na přesunu peněz se domluvil ministr s novým ředitelem SÚKL Zdeňkem Blahutou. Ten letos nahradil předchozího ředitele Pavla Březovského proto, aby přispěl zdravotnictví úsporami v lékové oblasti. Zrychlením správních řízení o cenách a úhradách léků ze zdravotního pojištění by letos české zdravotnictví mělo získat miliardu korun. Peníze uspořené za ceny léků budou vydány na drahé přípravky, které se užívají ve specializovaných centrech pro pacienty s nejzávažnějšími nemocemi.

Bohuslav Sobotka: Chci, abychom se v koalici hádali co nejméně

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.