SIPO usnadní placení daně z nemovitých věcí, na přihlášení zbývá pár dní | E15.cz

SIPO usnadní placení daně z nemovitých věcí, na přihlášení zbývá pár dní

česká pošta
česká pošta
• 
ZDROJ: Rasch Jan/Euro

Jakub Procházka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak si ulehčit pravidelné placení daně z nemovitých věcí? Od roku 2016 máte možnost zaplatit daň přes SIPO. Oznámení o tom, že chcete využívat tento jednoduchý způsob úhrady, ovšem musíte doručit na berní úřad nejpozději do 31. ledna.

Většina daňových poplatníků službu České pošty (ČP) dobře zná. SIPO (Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva) totiž v současnosti využívají téměř čtyři miliony Čechů.

Služba umožňuje sdružit pravidelné ‚inkasní příkazy‘ od různých společností - například pokud každý měsíc platíte za telefon, nájem či internet - do jediné platby. Ta je pravidelně strhávána z účtu plátce, který se tak nemusí zabývat každou platbou zvlášť ani bojovat s vyplňováním složenek.

ČP přidělí poplatníkovi spojovací číslo, jež je oznámeno poskytovatelům služeb, kteří dostávají peníze za své služby. Finanční výhodu ocení všichni klienti bank, kteří by jinak platili poplatky za každou inkasní platbu. V případě SIPO si Česká pošta již zhruba rok účtuje od svých zákazníků deset korun, a to za rozesílání rozpisu bezhotovostních plateb do schránek.

Informační kampaň

Už letos na jaře obdrželi plátci daně od finanční správy leták, který je o novince informoval. „V rámci informační kampaně obdrželi poplatníci společně se složenkou pro placení daně na rok 2015 informační leták, který obsahuje formulář Oznámení o placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO od roku 2016,“ říká mluvčí Generálního finančního ředitelství ČR Petra Petlachová.

Platba zmíněné daně přes SIPO je určena pouze pro fyzické osoby, a to výhradně pro ty plátce, kterým Česká pošta přidělí jejich osobní spojovací číslo. Poplatek tedy nemůžete uhradit přes spojovací číslo jiného člověka, a to ani v případě, že jde o spoluvlastníka bytu, domu či pozemku.

Zájemci o službu vyplní tiskopis Oznámení o placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO. Příslušnému finančnímu úřadu ho ovšem musíte doručit nejpozději do 31. ledna 2016. Pokud tak učiníte, můžete tuto službu využívat neomezeně dlouhou dobu, dokud se opět na berním úřadě neodhlásíte. Pokud daný termín nestihnete, nezbyde vám než počkat do ledna 2017.

Autor: Jakub Procházka

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video