Škoda Transportation může prodat dluh Prahy za tramvaje | E15.cz

Škoda Transportation může prodat dluh Prahy za tramvaje

Tramvaj Škoda ForCity
Tramvaj Škoda ForCity
• 
ZDROJ: Archiv E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Strojírenská firma Škoda Transportation může předprodat závazky pražského dopravního podniku za miliardové dodávky tramvají. Za hlavní město Prahu, které ručí za řádné splacení závazků, o tom dnes rozhodli radní. ČTK to řekl informovaný zdroj. Konečné slovo budou mít zastupitelé. Pražská městská firma dosud zaplatila zhruba polovinu z 250 objednaných tramvají, jejichž hodnota je přes 19 miliard.

V původním kontraktu z roku 2006 se město pod vedením tehdejšího primátora Pavla Béma (ODS) zavázalo odebrat 250 tramvají 15T ForCity. Smlouva dopravní podnik na několik let zatížila vysokými splátkami. Loni byla vyjednána dohoda, z níž vyplývá mimo jiné odklad splátek za tramvaje.

Z nyní projednávaných změn ručitelského prohlášení, které má ČTK k dispozici, vyplývá, že Škoda Transportation může dluh dopravního podniku prodat bankám nebo společnosti, která s ní tvoří koncern. „Reagujeme na žádost Škody Transportation,“ řekl nedávno náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš tvrdí, že by případný prodej závazků pro dopravní podnik nic neznamenal.

„Zatím Škoda Transportation pouze zvažuje možnost refinancování projektu prostřednictvím bankovních domů,“ uvedla bez dalšího komentáře mluvčí firmy Lubomíra Černá.

Dlouhé vyjednávání

Dohodu o úpravě smlouvy podepsal dopravní podnik, který je největší městskou společností v Česku, a strojírenská firma po několikaměsíčním vyjednávání loni v květnu. Kromě rozložení splátek a zachování ceny se dohodly mimo jiné i na lepší výbavě tramvají a prodloužení záruky pro již dodané poruchové tramvaje. Pro dopravní podnik dohoda znamená, že od letošního roku místo 2,3 miliardy korun ročně splácí polovinu. Praha ručí za to, že podnik závazky splatí do roku 2022.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.