Šlechtová: Česko nemůže čerpat dotace EU. Kvůli zpackanému auditu | E15.cz

Šlechtová: Česko nemůže čerpat dotace EU. Kvůli zpackanému auditu

Karla Šlechtová
Karla Šlechtová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko nemůže zahájit čerpání peněz z fondů EU, důvodem je podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové zpráva z auditu monitorovacího systému evropských fondů MS2014+, která použití systému pozastavila. Audit týmu ministerstva financí považuje Šlechtová za neprofesionální a opřený o spekulace. Ministra financí Andreje Babiše šéfka MMR požádala o prošetření tohoto auditu. Komplikace znepokojily také premiéra Bohuslava Sobotku.

„Použití monitorovacího systému nyní zastavila auditní zpráva auditního orgánu, která byla už v minulém týdnu medializována. Se závěry tohoto auditu jako ministerstvo pro místní rozvoj nesouhlasíme. Podle našeho názoru se jedná o neprofesionální a špatně odvedenou práci, která poškozuje zájmy České republiky,“ prohlásila ministryně Šlechtová.

Podle ní je přitom monitorovací systém pro čerpání dotací z EU nenahraditelný. „Bez tohoto systému Česká republika nemůže čerpat finanční prostředky z EU ve výši 650 miliard korun. Systém je klíčový, aby byly vyhlašovány první výzvy, aby řídící orgány do něj mohly vkládat data. Čili ten systém je pro ČR klíčový k tomu, abychom vůbec mohli rozjet programové období 2014 - 2020,“ dodala ministryně.

Na audit šéfka MMR oficiálně podala stížnost ministru financí Andreji Babišovi, kterého zároveň požádala o přezkum finální zprávy auditního orgánu. „Věřím, že se podaří iniciovat nezávislé, expertní a právní posouzení,“ poznamenala Šlechtová.

Informace o komplikacích kolem monitorovacího systému velmi znepokojily také premiéra Sobotku, který očekává, že Babiš a Šlechtová problém urychleně vyřeší. „Ve středu budou vládu informovat o takovém postupu svých úřadů, aby nebylo ohroženo již připravené zahájení čerpání z nových evropských operačních programů,“ dodal Sobotka. Česko s EK se podle něj dohodly, že první čtyři operační programy mají být formálně schváleny na přelomu dubna a května.

Babiš uvedl, že požádal svého prvního náměstka Lukáše Wagenknechta o písemné ujištění o kvalitě a průběhu auditu a další dodatečné informace. Poté zváží další postup a bude o něm informovat Evropskou komisi.

Důkladné prošetření a vyřešení situace požaduje také předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek. „Na prostředky z fondů EU čekají kraje, obce i města, neziskový sektor i podnikatelé. Považuji za nepřijatelné, aby tím, kdo ohrožuje možnost zahájení čerpání nových fondů EU, bylo české ministerstvo financí,“ reagoval Hašek.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek uvedl, že zprovoznění systému MS214+ je klíčové pro příjem žádostí. „Pokud systém nebude fungovat do konce května, kdy chce MPO zahájit příjem žádostí o dotace, dostane se administrace programu do časového skluzu,“ sdělil.

Zrušená cesta do Číny

Šlechtová kvůli problémům zrušila pracovní cestu do Číny, kam se měla vydat příští týden, kdy chce vládu seznámit s harmonogramem kroků, jak současnou situaci řešit. „Mým prvořadým zájmem je eliminovat možné fatální důsledky tohoto auditu. Udělám osobně maximum pro to, abych těch 650 miliard zachránila a aby čerpání nebylo ohroženo,“ uvedla. Připustila, že vliv auditu může mít fatální důsledky jednak na národní úrovni, ale i vůči Evropské komisi. S tou je prý MMR v průběžném kontaktu a o vývoji kauzy ji informuje.

Jedna z mluvčích Evropské komise dnes pouze potvrdila, že komise zprávu auditu obdržela před týdnem v pátek. „Analyzujeme ji. Své závěry poté poskytneme příslušným orgánům,“ doplnila.

Náhrada za tři stávající systémy

Monitorovací systém evropských strukturálních a investičních fondů pro programové období 2014-2020 nahrazuje nynější tři rozdílné systémy řízené třemi ministerstvy a centrální zastřešující systém. Řídící orgány prostřednictvím systému budou vyhlašovat výzvy a přijímat konkrétní projekty.

Výběrové řízení na tvorbu systému, poskytování služeb a servisní podpory a rozvoj aplikace v roce 2013 vyhrála za 567 milionů korun společnost Tesco SW. Systém MS2014+ by měl, byť po roce 2020 v omezené míře, fungovat do roku 2030. O monitorovací systém se zajímá i policie. Údajně reagovala právě na předběžné závěry auditu ministerstva financí, podle nichž provázelo výběrové řízení množství chyb.

MMR v minulosti čelilo kritice kvůli předchozímu systému MSC2007+, který pro porušení zákona odmítla Evropská komise proplatit. Stamiliony tak šly ze státní pokladny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video