Svaz obchodu: Úplný zákaz alkoholu není adekvátní situaci | E15.cz

Svaz obchodu: Úplný zákaz alkoholu není adekvátní situaci

prohibice
prohibice
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, jnd

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Úplný zákaz prodeje a nalévání tvrdého alkoholu nad 20 procent na celém území Česka vyhlášený dnes ministerstvem je neadekvátní. Řekl to prezident Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Zdeněk Juračka. Obchodní řetězce nicméně okamžitě začaly tvrdý alkohol z prodeje stahovat.

O kolik peněz kvůli zákazu přijdou na tržbách kamenné obchody, hotely a restaurace, nechtěl Juračka odhadovat. Své členy SOCR na zákaz rychle upozorní a je třeba ho dodržovat, řekl Juračka, opatření je ale kontraproduktivní. Kdo alkohol skutečně bude chtít, nebo ho potřebuje, vždycky si ho sežene z nelegálních zdrojů, upozornil. Zákazníci se podle něj mohou začít obracet na takzvaný garážový prodej.

Obchodní řetězce začaly po vyhlášení zákazu tvrdý alkohol z prodeje ihned stahovat. „Zajistíme mimořádnou večerní směnu a není pro nás problém tvrdý alkohol stáhnout z prodeje,“ řekl mluvčí hypermarketu Globus Libor Tomáš. „Ráno to v regálech nebude,“ dodal.

Výrobci lihovin se obávají větší aktivity černého trhu

Obavy, že vyhlášení prohibice ještě více zaktivizuje černý trh, neskrývá Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) . „Obětí nezodpovědného jednání pokoutních výrobců a prodejců nekvalitního nebezpečného alkoholu bude naopak přibývat. Zákaz přinese i značné ekonomické škody nejen členům unie, ale projeví se, v závislosti na délce jeho trvání, i značným výpadkem příjmů do státního rozpočtu,“ sdělil serveru E15.cz mluvčí unie Michal Donath.

Podle průzkumu společnosti Mag Consulting z tohoto týdne bude úplný zákaz nalévání lihovin znamenat pro restaurace pokles tržeb o šest až osm procent.

Šéf Unie výrobců a dovozců lihovin Petr Pavlík řekl, že zákazu rozumí a chápe ho. „Situace je opravdu velmi vážná. Nicméně je potřeba si uvědomit, že ten trh, který zabil lidi, je právě ten černý trh, a to je ten jediný, který teď bude aktivní a který se rozbují, protože lidé budou chtít alkohol,“ upozornil Pavlík, který je současně šéfem největší české likérky Stock Plzeň.

Podle něj by se měla vést diskuze státních orgánů a odborných kruhů, která by měla vytvořit krátkodobý i dlouhodobý akční plán pod garancí vlády. Pavlík navrhuje, aby v ní byli zapojeni celníci, ČOI, SZPI, ministerstva zdravotnictví i financí a UVDL.

Ušlé tržby likérek i spotřební daň podle něj nejsou nyní důležité. „Je nutné ochránit lidi. Rozumím tomu, nicméně si nemyslím, že to je šťastný krok, protože přesně nahrává černému trhu,“ dodal. Lidé budou vyhledávat alkohol, jeho spotřeba zákazem prodeje neklesne.

Podobně se vyjádřila Potravinářská komora. Zavedení plošného zákazu lihovin podle ní poškodí poctivé výrobce a naopak posílí černý trh. Poukázala na to, že kontroly se zaměřují především na legální výrobce. Potravináři kvůli otravám navrhli omezit či zcela zakázat dovoz metanolu do země.

Podle mluvčího sítě hypermarketů Tesco Jana W. Dvořáka nebude prodej zastaven hned. „Naše reakční doba se vzhledem ke složitosti systémů pohybuje v řádu několika hodin. Naši zaměstnanci jsou průběžně informováni o opatřeních a krocích, která je nutné podniknout,“ řekl Dvořák.

Podle informací SZPI nebude nutné zboží stahovat z prodejní plochy, ale postačující bude jeho zakrytí a zejména znemožnění prodeje v rámci pokladních systémů, uvedl Dvořák. Přijetí podobného kroku v pátek večer vytváří chaos a stres, který dopadá nejen na zaměstnance, ale i veřejnost jako celek, doplnil.

dnes s okamžitou platností zcela zakázalo prodej a nalévání tvrdého alkoholu nad 20 procent na celém území republiky. Zákaz platí od chvíle vyhlášení v médiích a mohl by trvat i několik týdnů. Zákaz platí pro všechny obchody, restaurace, hotely i internetový prodej, dosud byl zakázán prodej jen ve stáncích. Zákaz se zpřísňuje i v obsahu alkoholu, dosud platil jen pro třicetiprocentní lihoviny a silnější.

Porušení zákazu prodeje je správní delikt. Podnikatel za něj může dostat pokutu až tři miliony korun, jeho provozovna může být dočasně uzavřena. Pokud by pití prodával, mohl by být podezřelý z trestného činu obecného ohrožení, kde tresty přesahují deset let vězení a hrozí i trest výjimečný. Možné je i obvinění z trestného činu ohrožení zdraví závadnými potravinami z nedbalosti.

Autor: ČTK, jnd

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video