U Panenského Týnce havaroval školní autobus, 47 zraněných | E15.cz

U Panenského Týnce havaroval školní autobus, 47 zraněných

nehoda autobusu se školáky u Panenského Týnce
nehoda autobusu se školáky u Panenského Týnce
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

U Panenského Týnce na Lounsku dnes ráno havaroval na namrzlé vozovce autobus se školními dětmi z Vejprt na Chomutovsku. Nehoda si vyžádala 47 zraněných, z toho 43 dětí, řekl mluvčí záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník. Jedno dítě leží na oddělení ARO nemocnice Motol ve vážném stavu, jeho život podle mluvčí nemocnice ohrožen není. Další dva lidé utrpěli zranění v navazující nehodě. Příčinu nehody vyšetřuje policie.

Nehoda se stala na silnici R7 kolem osmé hodiny. Autobus skončil mimo vozovku a převrátil se. Záchranná služba vyhlásila mimořádnou událost a požádala o pomoc i záchranku ze středních Čech a z Prahy. „V autobuse se zranilo 47 osob, z toho 43 dětí, tři pedagogové a řidič. Škála zranění se pohybuje od lehkých po středně závažná až závažná,“ řekl Voleník. Další dva zraněné si vyžádaly navazující nehody nedaleko havárie autobusu. Na místě zasahovalo 14 posádek záchranářů. Kvůli husté mlze nemohla záchranná služba vyslat na místo vrtulníky.

Pražská záchranná služba vyslala k nehodě vůz Atego, který slouží k převážení většího počtu zraněných při mimořádných událostech z nepřístupných míst, a výjezdovou skupinou rychlé lékařské pomoci. Od nehody poté odvážely 17 dětí narozených v roce 2005 a 2006 do motolské nemocnic, řekla mluvčí záchranky Jiřina Ernestová a doplnila, že dvě z těchto dětí utrpěly středně těžká poranění, ostatní byly převezeny k preventivnímu vyšetření.

Šest posádek

Fakultní nemocnice Motol přijala podle mluvčí Pavlíny Dankové celkem 20 dětí a čtyři dospělé. „Jedno dítě je na ARO, stav je vážný, ale nemělo by být v ohrožení života. Osm, možná devět dětí zůstane v nemocnici na pozorování, ostatní podstupují ještě některá další vyšetření, a pokud bude vše v pořádku, budou ještě dnes propuštěny domů,“ řekla mluvčí. Čtyři dospělí, jejichž zranění původně vypadala horší než pak vyšetření ukázala, budou zřejmě v průběhu čtvrtka propuštěni domů.

Středočeská záchranka na místo vyslala šest záchranářských posádek a lékaři a záchranáři ošetřili 13 pacientů. „Aktivovali jsme traumaplán,“ uvedla mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Mimo jiné to znamená, že spádové nemocnice dostaly informaci o tom, že se mají připravit na větší příjem pacientů.

Tři lehce zraněné přijala nemocnice v Litoměřicích. „Dvě děti tu zůstanou dva až tři dny,“ řekla mluvčí nemocnice Naděžda Křečková. Další čtyři lehce zraněné chlapce ošetřili lékaři v mostecké nemocnici. Nemocnice v Žatci přijala tři děti. „Jsou to dvě fraktury horních končetin a jedna klíční kost,“ řekl ředitel nemocnice Čestmír Novák.

Namrzlá silnice

Policie příčinu nehody vyšetřuje, několikakilometrový úsek silnice byl namrzlý. „Silnice byla kluzká, na místě byla mlha. Řidič autobusu údajně dostal smyk a havaroval do příkopu, kde se převrátil na bok,“ řekla mluvčí policie Jaromíra Střelcová. Poblíž nehody se stalo několik dalších havárií, obešly se bez vážných následků. Podle Voleníka havarovala i jedna ze sanitek. Policie vyslala na místo krizové interventy. „Promlouvali s rodiči, jednali i s dětmi, kterým rozdávali malé dárky,“ dodala Střelcová.

Autobus, který vezl děti ze školy ve Vejprtech na Chomutovsku do Prahy na výlet na Pražský hrad, provozuje firma Logistic Euro Bus z Jirkova. „Řidič leží v nemocnici ve Slaném. Jsem s ním v kontaktu. Je to zkušený řidič, dlouholetý zaměstnanec mé firmy. Nehodu bych přičítal náledí,“ řekl jednatel společnosti Pavel Šams.

Úsek silnice I/7 na Lounsku patří podle mapy, kterou podle počtu smrtelných nehod a intenzity dopravy zpracovává EuroRAP, mezi riziková místa. Nejtragičtější nehoda se stala 13. února 2008 také u Panenského Týnce. Při nehodě osobního vozu, dodávky a kamionu zemřelo osm lidí. Další tragické nehody se v tomto úseku I/7 staly i v posledních dvou letech.

Výběr nehod autobusů převážejících děti
10. května 2006 - Školní autobus a nákladní automobil havarovaly u Lidečka na Vsetínsku. Celkem 16 dětí a řidič nákladního vozu utrpěli lehká zranění.

13. června 2006 - Litevský autobus s asi 50 dětmi se v noci srazil s nákladním automobilem na 37. kilometru dálnice D5 ve směru na Plzeň. Tři chlapci byli při nehodě vážně zraněni.

19. dubna 2007 - U Pňovic na Příbramsku se bočně střetl linkový autobus, který převážel hlavně děti do školy, s nákladním autem. V autobuse se lehce zranilo pět dětí.

15. listopadu 2007 - U Vracovic na Benešovsku havaroval autobus. Řidič utrpěl zlomeninu nohy, asi 25 cestujících se zranilo lehce. V autobuse cestovaly především děti do školy.

27. dubna 2008 - V Praze Hostivaři se střetly dva autobusy, které vezly děti na školu v přírodě; 11 dětí bylo lehce zraněno.

23. května 2008 - Šest dětí bylo lehce zraněno při střetu osobního auta a dálkového autobusu, který vezl děti na školu v přírodě, poblíž Malé Chuchle na jižním okraji Prahy.

4. září 2008 - Kamion, osobní automobil a autobus se srazily ve Fulneku na Novojičínsku. Při nehodě byly zraněny tři ženy, lehká zranění utrpělo také pět školáků cestujících autobusem.

1. listopadu 2011 - Na Písecku havaroval dvoupatrový autobus s 50 dětmi a několika dospělými. Sedm dětí, které se vracely z plaveckého výcviku, utrpělo lehká zranění.

13. ledna 2012 - Při nehodě školního autobusu u Vodňan na Strakonicku se lehce zranily tři děti. Řidič dostal smyk a sjel s autobusem do příkopu.

26. května 2012 - Devět lidí, z toho sedm dětí, se lehce zranilo při nehodě autobusu v Račicích-Pístovicích na Vyškovsku. Zájezdový autobus kvůli technické závadě nacouval do zdi.

8. dubna 2013 - U sjezdu z dálnice D5 u Rokycan havaroval autobus s francouzskými studenty z víceletého gymnázia v Remeši. Jedna šestnáctiletá dívka zemřela, hospitalizováno bylo 23 cestujících. V nemocnici později zemřel řidič autobusu.

14. prosince 2013 - U Osečné na Liberecku havaroval autobus se 43 lidmi, převážně dětmi. Sjel do příkopu, zřejmě kvůli námraze na vozovce. Zraněno bylo šest lidí, z toho dva středně těžce.

14. března 2014 - Autobus s 26 dětmi, malými hokejisty, a šesti dospělými havaroval poblíž Nezvěstic na Plzeňsku. Osm lehce zraněných převezly sanitky do nemocnice v Plzni.

6. ledna 2016 - Při nehodě běloruského linkového autobusu u obce Litoboř na Náchodsku utrpělo zranění celkem 16 lidí, většinou dětí ve věku od 12 do 16 let, jeden chlapec byl po několikadenní hospitalizaci v kritickém stavu převezen do Běloruska. Z hlavní silnice, kterou blokovala nehoda, se řidič vydal po vedlejších komunikacích, kde na sněhu dostal smyk.

1. března 2016 - U Všerub na Plzeňsku sjel do příkopu autobus se 23 malými dětmi. Několik jich utrpělo lehčí zranění.

9. března 2016 - Čtyři desítky zraněných si vyžádala ranní nehoda autobusu na silnici R7 poblíž Panenského Týnce na Lounsku. Většina zraněných jsou děti.
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.