Vláda chce rozšířit bezplatnou právní pomoc | E15.cz

Vláda chce rozšířit bezplatnou právní pomoc

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Rozšíření poskytování bezplatné právní pomoci by se mohlo dostat do poslanecké novely, která mění mimo jiné zkoušky advokátů a kárná opatření. Vyplynulo to z dnešní diskuse ve sněmovním ústavně-právním výboru. Ministerstvo spravedlnosti má návrh o právní pomoci připravený.

"Pokud se otevírá prostor pro to, abychom implantovali připravenou změnu do poslaneckého návrhu novely zákona o advokacii, uvítal bych to," řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Bude to možné ve druhém sněmovním čtení předlohy, které by se mělo uskutečnit na plénu příští středu.

Debata se odehrála potom, co výbor přerušil projednávání návrhu poslanců KSČM o zajištění právní pomoci. Předpokládá, že chudí lidé by získali možnost, aby jim náklady na právní zastoupení v občanských sporech hradil zcela nebo částečně stát. O nároku na právníka na účet státu by podle normy rozhodoval soud, jenž by měl taky pravomoc takový verdikt zrušit. "Tahali jsme kaštany z ohně vašeho programového prohlášení," poznamenal na adresu vládní koalice Zdeněk Ondráček z KSČM.

Poslanecká novela o advokacii autorů z řad ČSSD, ANO, TOP 09 a ODS předpokládá také omezení počtu koncipientů, které by mohl advokát školit. Právní výbor doporučil už dřív vložit do ní postihy za neoprávněné opakované poskytování právních služeb za úplatu.

Poslanci KSČM ve svém návrhu zákona uvádějí, že určité úlevy z hrazení advokátů v civilních sporech existují už teď, je ale složité na ně dosáhnout a lidé o nich často ani nevědí. Norma by podle nich nastavila podobný systém, jako je například u obhajob ex offo v trestním řízení, kdy stát náklady advokátů platí obvykle v nižší sazbě, než kterou by advokáti vyúčtovali přímo klientům.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video