Vláda chce zamezit přimíchávání olejů do nafty, zvažuje vznik registru

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: E15

Od příštího roku by mohl vzniknout v Česku registr osob nakládajících se zvláštními minerálními oleji, mezi které patří například antikorozní nebo textilní oleje. Tyto oleje nepodléhají zdanění, podvodníci je přimíchávají do pohonných hmot, a stát tak přichází o peníze na daních.

Vyplývá to z návrhu novely zákona o spotřebních daních, kterou ve středu projedná vláda. Zároveň by se kvůli daňovým nedoplatkům měl zpřísnit proces, v rámci kterého je firmám povolováno nakládat s vybranými výrobky podléhajícími spotřební dani.

Vznik registru si podle ministerstva financí vyžádaly daňové podvody, které souvisí s nezákonným přimícháváním nezdaněných zvláštních minerálních olejů do pohonných hmot, zejména motorové nafty.

„Povinnosti spojené s registrem se budou vztahovat pouze na osoby, které nabývají tyto oleje volně ložené nebo umístěné v baleních přesahujících 220 litrů,“ uvádí materiál. Návrh by podle MF měl co nejméně dopadnout na malé distributory a spotřebitele zvláštních minerálních olejů.

Omezení přístupu pro rizikové firmy

„V porovnání s novelami tohoto zákona v uplynulých letech se jedná o poměrně rozsáhlou novelu, která však nepřináší žádnou úpravu sazeb spotřebních daní,“ řekl ČTK daňový odborník PwC Martin Diviš. Cílem opatření je podle něj omezení přístupu rizikových firem a obchodníků, u kterých není dostatečná záruka, že budou postupovat v souladu se zákonem, k nezdaněným výrobkům podléhajícím spotřební dani.

Mezi zvláštní oleje patří oleje používané k obrábění kovů, k uvolňování odlitků z forem, antikorozní oleje, ložiskové oleje, oleje pro technologické účely, oleje pro kalení a přenos tepla, textilní oleje a ostatní mazací oleje. U těchto olejů vzniká povinnost přiznat a zaplatit spotřební daň pouze v případě, že jsou určeny pro pohon motorů, výrobu tepla nebo pro výrobu směsných pohonných hmot.

„Zvláštní minerální oleje budou vymezeny přímo zákonem, a to vazbou kódu celní nomenklatury a technických vlastností,“ doplnil Diviš s tím, že za nesplnění požadavků ve vztahu k zvláštním minerálním olejům může být udělena sankce do pěti milionů korun.

Vzroste zajištění daně

Ministerstvo také ve znění novely navrhuje zvýšit maximální výše zajištění spotřební daně z minerálních olejů u daňových skladů ze současných 100 milionů korun na 1,5 miliardy korun.

Novela také přináší dílčí změny odstraňující některé výkladové nedostatky současného zákona. „Pozitivní změnou, která jistě potěší výrobce piva, je umožnění osvobození v případě piva, které se stalo nevhodným pro lidskou spotřebu a které bude zničeno za přítomnosti pracovníka celního úřadu,“ uvedl Diviš.