Vláda schválila 300 milionů na pomoc proti velké vodě, v záloze má miliardu | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Vláda schválila 300 milionů na pomoc proti velké vodě, v záloze má miliardu

Vláda schválila 300 milionů na pomoc proti velké vodě, v záloze má miliardu
Vojáci pomáhali 2. června stavět protipovodňové zábrany na pražské Kampě.
• 
ZDROJ: ctk

čap

Vláda dnes schválila 300 milionů korun, které jsou okamžitě připraveny k tomu, aby pomohly obcím a městům postiženým povodněmi. Řekl to premiér Petr Nečas po mimořádném jednání vlády. V pohotovosti jsou dva tisíce vojáků.

„Bude-li potřeba další finanční prostředky, vláda je okamžitě uvolní. Je například k dispozici 1,3 miliardy korun, které jsme připraveni okamžitě v horizontu maximálně dvou dní uvolnit ze Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy a rekonstrukce silnic první, druhé a třetí třídy a také železničních tratí,“ uvedl Nečas.

Záplavy již včera znemožnily provoz na více než stovce silničních úseků v České republice. Kolem nedělního poledne Ředitelství silnic a dálnic evidovalo 65 neprůjezdných úseků, o šest hodin později už jich bylo nejméně 130. Zatímco některé se v mezičase podařilo zprovoznit, protože voda klesla, jiné přibývají.

Vláda zároveň vyhlásila nouzový stav pro území Jihočeského kraje, Plzeňského kraje, Středočeského kraje, Libereckého kraje, Královéhradeckého kraje, Ústeckého kraje a hlavního města Prahy. Nouzový stav platí od deváté hodiny večerní 2. června do odvolání.

Na pomoc vyjedou až dva tisíce vojáků

„Vláda dnes také rozhodla o nasazení až dvou tisíc příslušníků armády České republiky na odstraňování povodňových škod. Jsme připraveni operativně se rozhodovat i v dalších záležitostech. Vláda bude velmi komunikativní ve stavu k obcím, aby se minimalizovaly škody a následky se začaly rychle odstraňovat,“ dodal Nečas.

Úřady práce mají zároveň připravené finanční prostředky pro okamžitou pomoc v rámci systému hmotné nouze. „Těm, kteří přišli o své základní lidské potřeby a prostředky je stát připraven v podstatě okamžitě pomoci,“ konstatoval předseda vlády.

Premiér Nečas rovněž vyslovil účast lidem, které povodeň zasáhla. „Chtěl bych také velmi poděkovat a ocenit obrovské úsilí a nasazení se kterým pracují složky integrovaného záchranného systému, poděkovat profesionálním a dobrovolným hasičům, poděkovat záchranářům, zdravotníkům, policistům, vojákům, ale také starostům, kteří velmi usilovně pracují a dělají všechno proto, aby se minimalizovaly škody z této pohromy,“ poznamenal.

:

Autor: čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!