Vláda schválila studii MF nedoporučující vstup do bankovní unie | E15.cz

Vláda schválila studii MF nedoporučující vstup do bankovní unie

Vláda schválila studii MF nedoporučující vstup do bankovní unie
Budova České národní banky
• 
ZDROJ: Novák Tomáš/Euro

ČTK

Vláda schválila studii ministerstva financí, která prozatím nedoporučuje České republice vstup do bankovní unie. Ta je reakcí zemí eurozóny na nedávnou finanční krizi. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) se vláda k vyhodnocení dopadů vstupu do bankovní unie vrátí zhruba za rok, a ne až za rok a půl, jak původně navrhovalo ministerstvo financí.

Ministři zároveň využijí zkušeností Dánska, Bulharska a Rumunska, které vyjádřily zájem do bankovní unie vstoupit.

„Z pohledu dopadů na výkon dohledu nad tuzemskými institucemi (bankami) a identifikovanými riziky ze studie vyplývá, že by pro ČR nebylo za současné situace výhodné do bankovní unie vstupovat. Doporučuje se vyčkat dalšího vývoje, tento následně vyhodnotit a případně znovu zvážit další postup,“ uvádí materiál. Některé aspekty bankovní unie nejsou nyní podle studie ještě dokončeny a teprve následující měsíce a roky ukážou, zda i jednotný dohledový mechanismus funguje podle očekávání.

Projekt takzvané bankovní unie byl reakcí na finanční krizi z roku 2007. Unie, která je tvořena Jednotným mechanismem dohledu a Jednotným mechanismem pro řešení krizí, je primárně určena pro státy platící eurem. Státy mimo eurozónu mají možnost se k bankovní unii připojit uzavřením tzv. úzké spolupráce s Evropskou centrální bankou. Ze zemí mimo eurozónu záměr se k bankovní unii připojit projevily například Bulharsko a Rumunsko, naopak Velká Británie deklarovala, že zůstane mimo.

Studie varuje i před ztrátou kompetencí ČNB

Studie mimo jiné upozorňuje, že v případě přistoupení ČR k bankovní unii by byla omezena řada kompetencí národního orgánu pro řešení krizí, tedy České národní banky. Zároveň ale poukazuje na politické důsledky rozhodnutí zatím nevstupovat. Ty by totiž mohly být v krajním případě interpretovány jako odklon české vlády od své proevropské politiky.

Ze studie ovšem vyplývá, že stabilita českého finančního sektoru byla a je ve srovnání s řadou jiných členských států EU vyšší. „Z toho následně za současných podmínek plyne nižší přínos z případného vstupu do bankovní unie ve srovnání s jinými zeměmi ve smyslu dodatečného zvýšení finanční stability domácího sektoru, které by mohlo být způsobeno případným posílením solidarity při řešení krizí bank v rámci bankovní unie,“ uvádí materiál.

Doporučený postup nepovede podle předkládací zprávy k přímým dopadům na státní rozpočet. „Ani případný vstup do bankovní unie by za současných podmínek nevedl k přímým dopadům na státní rozpočet, nicméně v takovém případě nelze vyloučit rozpočtové dopady v přechodném období,“ uvádí zpráva.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!