Voda v Dejvicích přestala být pitná, 32 tisíc lidí spoléhá na cisterny | E15.cz

Voda v Dejvicích přestala být pitná, 32 tisíc lidí spoléhá na cisterny

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: jenny downing via Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Voda v pražských Dejvicích není pitná. Obyvatele této části o tom preventivně informovaly Pražské vodovody a kanalizace a oblast začaly zásobovat vodou z cisteren. Společnost tak reagovala na informaci o zvýšeném výskytu průjmových onemocnění v Dejvicích a okamžitě zahájila kontrolu kvality pitné vody. Případné zdravotní problémy, které závadná voda způsobila, podle mluvčích okolních nemocnic nejsou vážné. Radnice Prahy 6 ale varuje před konzumací kohoutkové vody obyvatele celé městské části.

Pražská záchranná služba podle mluvčí Jiřiny Ernestové od sobotní noci odvezla do střešovické nemocnice a Motola z této oblasti zhruba 40 pacientů, kteří potřebovali pomoc. Dalším radili po telefonu. Podle Ernestové je nyní nutné dostatečně informovat obyvatele, kteří se například v podvečer vrátí z víkendu.

Několik tisíc letáků po oblasti a do domů rozváží společnost PVK, aktuální informace je možné získat na webu společnosti PVK. Lidé na místě informuje i hygienická služba a městští strážníci, řekl Mrázek. Registrovaní odběratelé dostali informace esemeskou.

Desítky pacientů

Výraznější nárůst počtu pacientů se zažívacími problémy zaznamenali na pohotovosti v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích. „Jedná se řádově o desítky pacientů, u nichž jsou obdobné příznaky: nevolnost, zvracení, průjem, zvýšená teplota,“ sdělila mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Potíže ale neznamenaly pro nemocné vážné ohrožení, pacienti nemuseli být ani hospitalizováni.

V motolské nemocnici podle mluvčí Pavlíny Dankové lékaři oproti běžnému provozu ani nezaznamenali nijak výrazný nárůst počtu pacientů s průjmovým onemocněním. Ani zde nebyl nikdo hospitalizován se závažnými příznaky.

Hygienička: Příčinou potíží jsou nejspíš koliformní bakterie
Příčinou zdravotních potíží obyvatel pražských Dejvic jsou pravděpodobně koliformní bakterie. České televizi to řekla vedoucí odboru epidemiologie pražské hygieny Zdeňka Jágrová. Jde o závěr z předběžných výsledků, přesnou příčinu ukážou až konečné výsledky. Podle Jágrové zatím odbornou pomoc vyhledalo asi 130 lidí.
Koliformní bakterie se běžně vyskytují v zažívacím traktu člověka, pokud je jejich množství ve vodě nebo v potravinách zvýšeno, mohou vyvolat zažívací potíže. Lidé by si při průjmech a zvracení měli vzít běžné protiprůjmové léky a dbát, aby byli řádně zavodněni. Pokud problémy neustoupí, měli by vyhledat nejbližšího lékaře.
Jágrová obyvatelům Dejvic doporučuje pít balenou vodu a nepoužívat vodu z kohoutku.

Opatření související se špatnou kvalitou vody v Dejvicích se týká 32 tisíc lidí. Lokalita je ohraničená ulicemi Milady Horákové, U Vorlíků, Na Zátorce, Náměstí pod Kaštany, Wolkerova, Gotthardská, GoetHeho, Za Císařským mlýnem, Papírenská, Jednořadá, Šestidomí, Ve Struhách, Čínská, Terronská, Pod Juliskou, Na Kvintusce, Na Šťáhlavce, Bílá, Božkova, Na Kocínce, Na Kotlářce, Kolejní, Na Vlčovce, Evropská, Gymnasijní, Pevnostní, Generála Píky, Svatovítská, Václavkova a Dejvická.

O problému byli podle mluvčí radnice informováni také všichni ředitelé škol, školek a zařízení pro seniory a dlouhodobě nemocné. „Určitě zítra ráno bude režim ve školách a školkách upraven tak, aby děti nebyly v ohrožení,“ uvedla Kolínská. S uzavřením těchto zařízení ale se zatím podle ní nepočítá.

Radnice: Opatrní by měli být obyvatelé celé městské části
Kohoutková voda v Praze 6 není v žádném případě vhodná k pití. Opatrní by měli být obyvatelé celé městské části, uvedl zástupce mluvčího Prahy 6 Petr Vybíral. Podle Pražských vodovodů a kanalizací není voda pitná v Dejvicích a Bubenči, na radnici se ale začínají obracet i obyvatelé Vokovic a dalších částí. Lidé by vodu neměli používat ani na vaření, k ústní hygieně, ale ani k omývání nádobí.
Neprodleně jsem informoval ředitele všech mateřských a základních škol a vyzval je k maximální obezřetnosti,“ uvedl radní Jan Lacina. Opatrní by měli být především rodiče s malými dětmi, senioři, alergici a provozovatelé restaurací.
Aktuální mapku s rozmístěním cisteren najdou lidé na webových stránkách PVK a Prahy 6.

Školy mají doporučeno udělat studenou stravu. Vodu nemají používat ani po převaření, řekl ředitel jedné ze základních škol v postižené oblasti. Otevřena bude také Vysoká škola chemicko-technologická, která sídlí v Dejvicích. Její mluvčí Michal Janovský řekl, že studenti budou o závadnosti vody informováni, výjimečná opatření kvůli tomu přijímána nebudou.

Obyvatelé Dejvic naposledy loni v srpnu nemohli pít několik dní vodu z vodovodu, protože podle hygieniků obsahovala bakterii E.coli.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.