Voda v Dejvicích už je pitná. Úřady kvůli epidemii evidují stovky nemocných | E15.cz

Voda v Dejvicích už je pitná. Úřady kvůli epidemii evidují stovky nemocných

Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) pokračovali ve zkoumání slepého ramene vodovodní sítě, které zřejmě zavinilo kontaminaci vody v pražských Dejvicích a Bubenči.
Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) pokračovali ve zkoumání slepého ramene vodovodní sítě, které zřejmě zavinilo kontaminaci vody v pražských Dejvicích a Bubenči.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozbory podle hygieniků ukázaly, že voda v Dejvicích a Bubenči už neobsahuje bakterie ani viry. Česko podle hygienička hlavního města Zdeňky Jágrové podobnou epidemii nezažilo od 70. let.

„Řeknu vám úplně aktuální pozitivní zprávu, že všechny výsledky vyšetření, které se prováděly na pitné vodě, jsou negativní a v průběhu několika málo desítek minut bude voda oficiálně označena za pitnou,“ řekla na zastupitelstvu Jágrová.

Hygienici podle ní evidují nejméně 460 nemocných, kteří vyhledali lékařskou pomoc. Nemocných, kteří své potíže řešili doma, je ale řádově více, upozornila Jágrová. Bez pitné vody, kterou dodává firma Pražské vodovody a kanalizace (PVK), byli lidé v části Prahy 6 od víkendu. Postiženo bylo zhruba 32 tisíc lidí.

Příčinou onemocnění jsou koliformní bakterie

Obyvatelé pražských Dejvic a Bubenče nemohou pít vodu z kohoutku od neděle, voda je ale znečistěná nejméně od pátku. Pro pitnou vodu musí lidé chodit k cisternám, nebo musí používat balenou vodu.

Výsledky ukázaly, že voda obsahovala koliformní bakterie. Hygienici navíc ve vzorcích stolice nemocných lidí objevili noroviry, které způsobují střevní chřipku a jsou přenosné z člověka na člověka.

Na PVK se obrátily desítky občanů s žádostí o odškodnění kvůli kontaminované vodě. Lidé, kteří vyhledali lékařskou péči, dostanou pět tisíc korun. Radnice Prahy 6 ve středu oznámila, že podá kvůli znečištění trestní oznámení na neznámého pachatele. V postižené oblasti je asi 180 stravovacích zařízení, asi 15 jich zavřelo provoz.

PVK musí se zaslepením starého vodovodu čekat na povolení úřadu

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) musí se zaslepením starého vodovodu, odkud tekla voda znečištěná bakteriemi, čekat den až dva na povolení báňského úřadu. Potrubí nejspíš leží více než šest metrů hluboko, řekl vedoucí provozu PVK Michal Kruk.

Vodohospodáři s kamerou prozkoumali 94 metrů potrubí od vodojemu. „Máme potvrzeno propojení slepého vodovodu s vodovodním řadem, který vedl do Dejvic,“ uvedl Kruk. Souběžně se slepým vodovodem vede kanalizace, ve které byly podle něj zjištěny netěsnosti.

Způsobit je mohla i okolní výstavba tunelu Blanka nebo obytného souboru Triangl. „Vzhledem ke stavebním činnostem, které tady probíhají v okolí, mohly vzniknout netěsnosti potrubí,“ doplnil.

Voda ve slepém rameni byla podle zjištění PVK kontaminována při výstavbě na nedaleké parcele, kde byly postaveny bytové domy

V místě spojení slepého ramene s vodovodem se dnes dělníci dostali čtyři metry hluboko. Potrubí ale podle starších map leží ještě asi o metr a půl hlouběji, zakreslené je ale asi o deset metrů dál. K tak hlubokému výkopu potřebuje PVK povolení báňského úřadu. „Očekáváme, že ho dostaneme během dne až dvou,“ řekl Kruk. Potrubí pak bude zaslepeno.

Voda se možná nevrátí ani do vodovodu, kterým bakterie do Dejvic natekly. „Bude se rozhodovat o jeho celkové sanaci nebo možná i výstavbě nového místo něj,“ dodal vedoucí provozu PVK. Vodovodní řad leží příliš hluboko, neodpovídá ani jeho dokumentace. V současné době teče z vodovodu Andělka voda do Dejvic souběžným vodovodem.

Slepé rameno leží mezi ulicemi Patočkova a Střešovická na konci ulice U Laboratoře. „Je to odbočka z roku 1925 a v 60. letech minulého století byla předělávána a nebyla zakreslena do mapy,“ řekl ve středu ředitel PVK Petr Mrkos.

Voda ve slepém rameni byla podle zjištění PVK kontaminována při výstavbě na nedaleké parcele, kde byly postaveny bytové domy. Dělníci poškodili kanalizaci a z ní se pak odpadní voda dostala do slepého ramene. Následně se při zvýšení tlaku kvůli propláchnutí dostala do hlavního řadu a kontaminovala pitnou vodu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.