Vondráček zpochybňuje demokratický právní stát, ohradili se soudci a státní zástupci | E15.cz

Vondráček zpochybňuje demokratický právní stát, ohradili se soudci a státní zástupci

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Soudcovská unie se ohradila proti výrokům předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) ohledně hlasování o vydání Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání. V prohlášení zveřejněném na svém webu poukázala na to, že třetí nejvyšší ústavní činitel zpochybňuje demokratický právní stát. Stanovisko soudců následně podpořila i Unie státních zástupců.

Vondráček uvedl v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce, že hlasování poslanců o vydání Babiše bude "úplně trošku jiné rozhodování, protože tam budeme rozhodovat, co je lepší pro tuto situaci a pro tuto zemi, protože se jedná o člověka, který bude premiérem a bude sestavovat vládu". Ve čtvrtečním rozhovoru pro DVTV pak ještě řekl "musíme si zkrátka ještě počkat, až nám uzraje ta situace do té míry, že budeme mít jasně pracující, nezávislou policii a jasně pracující, nezávislé státní zastupitelství".

Soudcovskou unii, která zastupuje přes polovinu českých soudců a vzhledem k neexistenci samosprávné Nejvyšší rady soudnictví reprezentuje justici navenek, Vondráčkovy výroky pobouřily. Podle stavovské organizace politik relativizuje nejen nezávislost policie a soustavy státního zastupitelství, ale v důsledku také soudů.

"Jako třetí nejvyšší ústavní činitel České republiky tak zpochybňuje, že Česká republika je demokratickým právním státem založeným na respektu k lidským právům včetně práva na rovnost občanů před zákonem," napsali soudci.

Totéž si myslí i státní zástupci. "Unie státních zástupců se plně ztotožňuje s prohlášením Soudcovské unie. Státní zastupitelství prokázalo a prokazuje, že pracuje řádně, nestranně a nepodléhá žádným vnějším tlakům," sdělil mluvčí unie žalobců Ondřej Šťastný. Doplnil, že státní zástupci zareagovali především právě na Vondráčkovo vystoupení v DVTV.

Politik v rozhovoru argumentoval také tím, že stíhání premiéra by bylo zátěží pro dané trestní řízení - "i pro ty policisty a státní zástupce, protože určitě to není jednoduché, šetřit premiéra", podotkl.

Vondráčkovy výroky vyvolaly v předchozích dnech kritiku oponentů zejména z pravicových stran, kteří také poukazovali na to, že ANO je samo pro omezení imunity zákonodárců.

Předseda Sněmovny později upřesnil, že důvody pro stíhání Babiše by podle něj měly být s ohledem na Babišovu budoucí vládní pozici důsledně a pečlivě prověřeny. Odmítl interpretaci, že se postavil proti stíhání Babiše proto, že se předseda ANO má stát premiérem.

Kriminalisté viní Babiše a dalšího poslance za ANO Jaroslava Faltýnka z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU, a to v souvislosti s padesátimilionovou dotací na farmu Čapí hnízdo.

Sněmovna už je jednou vydala, protože však v říjnových volbách obhájili mandát a opět nabyli imunitu, musí obměnění poslanci hlasovat znovu. Druhou policejní žádostí o vydání se momentálně zabývá mandátový a imunitní výbor. Babiš i Faltýnek vinu odmítají a hovoří o politické motivaci stíhání.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video