Filip: Jestli je žádost o vydání Babiše a Faltýnka stejná jako minule, tak mě to uráží | E15.cz

Filip: Jestli je žádost o vydání Babiše a Faltýnka stejná jako minule, tak mě to uráží

Nguyen Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Žádost o vydání předsedy ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo se vrací do Poslanecké sněmovny. Mandátový a imunitní výbor začal žádost projednávat, k doporučení pro Sněmovnu pravděpodobně hned nedojde, některé strany mají již nicméně jasno, jak budou hlasovat. 

Žádost je podle některých poslanců takřka totožná s tou minulou. "Ty důvody, které jsem měla poprvé, trvají i podruhé, takže budu hlasovat pro vydání obou pánů," uvedla bývalá předsedkyně mandátového výboru Miroslava Němcová (ODS). Strany sdružené v Demokratickém bloku, tedy ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN se shodují, že budou hlasovat pro vydání. Stejný názor mají i ČSSD a Piráti.

Zbývající strany, tedy ANO, SPD a komunisté, které mají dohromady ve Sněmovně většinu se zatím nechtějí jednoznačně vyjádřit. "Nemáme důvod naše stanovisko měnit, ale nejprve se musíme seznámit s policejním spisem," řekl Tomio Okamura, jehož SPD byla dříve pro vydání.

Předseda KSČM Vojtěch Filip se na úterní tiskové konferenci rozohnil nad dotazem, jak budou komunisté postupovat, pakliže je žádost stejná jako minule. "Kdyby to bylo stejné, tak bych se jako poslanec musel urazit. Protože v tom případě to znamená, že ten policista, který to vyšetřuje, od září neudělal vůbec nic! To by bylo velmi nekorektní," řekl Filip emotivně. Mandátovému a imunitnímu výboru nyní předsedá komunista Stanislav Grospič.

Podoba vlády není jedinou významnou událostí na české politické scéně. Blíží se prezidentské volby, vše o nich najdete zde >>>

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) politické konkurenty o víkendu rozčílil prohlášením, že by poslanci při rozhodování o vydání obou poslanců měli zohlednit, že Babiš bude brzy jmenován premiérem. "Je-li někdo trestně stíhán, je ve státním zájmu, aby nebyl premiérem. Ne, že když někdo bude premiér, je ve státním zájmu, aby nebyl stíhán," uvedl například předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Členové mandátového a imunitního výboru v úterý k žádosti vyberou zpravodaje a dohodnou další postup, tedy zda pozvou Babiše a Faltýnka na příští jednání, případně i vyšetřovatele a státního zástupce.

K doporučení pro Poslaneckou sněmovnu, tedy zda vydat nebo nevydat, by měl výbor dojít zřejmě ještě v průběhu prosince. Výbor by mohl rozjednat i žádost o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v souvislosti s kauzou Opencard. 

Policie žádost o vydání poslanců doručila do Poslanecké sněmovny minulé úterý. Babiš rychlost policistů kritizoval, prý to dokazuje, že jde o politickou kauzu. Spolu s Faltýnkem ho v září vydalo minulé složení Sněmovny. Po říjnových volbách oba poslanci opět nabyli imunitu a vydání bude muset znovu rozhodnout nová dolní komora.

Pokud by Sněmovna poslance nevydala, policie by mohla pokračovat v jejich stíhání až potom, co by jim mandáty skončily.

Policie obvinila vedle Babiše a Faltýnka kvůli padesátimilionové dotaci dalších devět lidí včetně Moniky Babišové. Babiš je podezřelý z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnka policie podezírá z dotačního podvodu.

Podle morálního kodexu ANO platného od letošního března nemají zákonodárci hnutí využívat poslaneckou či senátorskou imunitu. Kodex jim naopak nařizuje, aby požádali mandátový výbor, aby "neprodleně navrhl jejich vydání" k trestnímu stíhání. Jedinou výjimku podle dokumentu tvoří stíhání za politické projevy přednesené na půdě Parlamentu. Kauza Čapí hnízdo nicméně hnutí ANO v předvolebních průzkumech, ani v následných volbách, příliš neublížila.


Blíží se prezidentské volby 2018. Kdo z devíti kandidátů na prezidenta zvítězí? Sledujte volební speciály s komentáři i okamžitými online výsledky. První kolo prezidentské volby 2018 se bude konat už 12. a 13. ledna. Pokud žádný kandidát nezíská dostatečnou převahu, druhé kolo prezidentských voleb 2018 se uskuteční o dva týdny později, 26. a 27. ledna.


Podívejte se na vývoj kauzy Čapí hnízdo:

Čapí hnízdo: čtěte, jak se vyvíjela Babišova kauza s padesátimilionovou dotací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video