Mercedes Jellineková (1889–1923) ve voze Mercedes během velké ceny v roce 1906. Snímek pochází ze sbírky, publikované v roce 2012 archivem oddělení Mercedes-Benz Classic. Nejstarší dochovaný Mercedes, 40koňový Simplex z roku 1902. Studie Vision Mercedes Simplex vznikla v roce 2019 jako připomínka prvního moderního automobilu Mercedesu 35 hp. Dvoumístný Mercedes Simplex 40 hp z roku 1903. Na silnici, kterou v motoristiské show Top Gear označili za nejkrásnější v Evropě vyrážejí nejlepší sportovní stroje Mercedesy třídy G se testují v okolí rakouského Gratzu, kde se i vyrábějí Mercedes-Benz na CES ukázal svou vizi vozu budoucnosti Mercedes-Benz na CES ukázal svou vizi vozu budoucnosti Mercedesy třídy G se testují v okolí rakouského Gratzu, kde se i vyrábějí Mercedes-Benz Kurzhauber Mercedes-Benz Kurzhauber Mercedes-Benz Kurzhauber Mercedes-Benz Kurzhauber Mercedes-Benz Kurzhauber Na silnici, kterou v motoristiské show Top Gear označili za nejkrásnější v Evropě vyrážejí nejlepší sportovní stroje Mercedes-Benz Kurzhauber Mercedesy třídy G se testují v okolí rakouského Gratzu, kde se i vyrábějí Mercedes-Benz-Kurzhauber Mercedes-Benz-Kurzhauber 300 SL následovaly další modely Mercedes-Benz 300 SL Mercedes-Benz 300 SL Mercedes-Benz 300 SL Mercedes-Benz 300 SL Mercedes-Benz 300 SL Mercedes-Benz 300 SL Mercedes-Benz 300 SL Mercedes-Benz 300 SL Mercedes-Benz 300 SL Mercedes-Benz 300 SL Gullwing. Tento konkrétní kus vlastnila přes 60 let významná italská rodina průmyslníků - vrtulníky značky Augusta létají po nebi dodnes. Mercedes-Benz 300 SL Gullwing, vůz s nezaměnitelnou siluetou, zvláště když má otevřené dveře. Mercedes NAFA Vision Mercedes-Maybach 6 Cabriolet Vision Mercedes-Maybach 6 Cabriolet Modernizovaný Mercedes třídy S Nový Mercedes třídy X Nový Mercedes třídy X Mercedes-Benz SLR Stirling Moss Mercedes-AMG GLC 63 Mercedes-AMG GLC 63 Mercedes-AMG GLC 63

41

fotografií

Mercedes je jediná značka automobilů s dívčím jménem. Podívejte se na kultovní vozy

V

Vozy stuttgartské automobilky Daimler-Motoren-Gesellschaft Stuttgartu získaly před více než 120 lety jméno Mercedes po dceři Emila Jellineka, významného rakousko-uherského byznysmena s českými předky, který byl mimo jiné prodejcem vozů Daimler. Podívejte se na obsáhlou fotogalerii z historie a současnosti mercedesů.

Melodicky znějící španělské dívčí jméno se poprvé objevilo s premiérou vozu Mercedes 35 hp, který se následně, během závodů v Nice na jaře roku 1901, stal v mladém motoristickém světě senzací. Jeho konstruktéři se totiž oprostili od dosavadního trendu automobilů kočárového typu a představili zcela novou konstrukci i vzhled.

„Ženy jako Mercedes Jellineková nebo Bertha Benzová od samého začátku přispěly k vytvoření příběhu značky Mercedes-Benz," říká Bettina Fetzerová, vedoucí marketingu Mercedes-Benz AG.

Po sto dvaceti letech od umístění názvu na první kapotu je Mercedes-Benz nejhodnotnější prémiovou automobilovou značkou na světě a jedinou evropskou značkou mezi desítkou nejlepších firem v žebříčku BestGlobal Brands 2019, který sestavuje americká společnost Interbrand.

Společnost Mercedes-Benz AG v současné době zaměstnává více než 173 tisíc osob. Je jedním z největších výrobců prémiových automobilů na světě. V roce 2019 prodala téměř 2,4 milionu osobních automobilů a více než 438 tisíc lehkých užitkových vozidel.