Díky intervencím stouply ČNB rezervy o víc jak třetinu na 2 biliony korun | E15.cz

Díky intervencím stouply ČNB rezervy o víc jak třetinu na 2 biliony korun

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česká národní banka měla ke konci loňského roku většinu aktiv (majetku) v devizových rezervách. Ty loni meziročně stouply o 37 procent na 81,3 miliardy eur (zhruba 2,198 bilionu korun). Důvodem byly především intervence, v rámci kterých ČNB loni nakoupila eura za zhruba 455 miliard korun.

Celková výše aktiv centrální banky loni činila 2,268 bilionu korun, meziročně o 40 procent více. Výrazně menší část aktiv, zhruba čtyři procenta, ČNB tvoří zlato, pohledávky vůči Mezinárodnímu měnovému fondu nebo hmotný a nehmotný majetek.

Čisté výnosy z devizových rezerv ČNB loni stouply o 46 procent na 25,2 miliardy korun. Nejvíce se na tom podílely investice centrální banky do akcií, které těžily z loňského růstu akciových trhů a vyplácených dividend.

Centrální banka měla v akciích ke konci loňského roku 7,1 miliardy eur (zhruba 199 miliard korun), meziročně o 2,3 miliardy eur více. Podíl akcií v devizových rezervách se meziročně příliš nezměnil a činil devět procent.

"ČNB není rozhodně jedinou centrální bankou, která investuje do akcií. Mezi velké světové investory patří například známá Švýcarská národní banka, Bank of Japan či čínská centrální banka a jiné asijské centrální banky," uvedl analytička Finlord Eva Mahdalová.

VIDEO: Co jsou intervence ČNB
Co jsou intervence ČNB?

Největší podíl devizových rezerv pak má ČNB v dluhopisech, zhruba 1,3 bilionu korun. Banka má podle dřívějšího vyjádření guvernéra Jiřího Rusnoka státní dluhopisy Německa, Nizozemska nebo Francie. Část má i v dolarech, kanadských dolarech, britských librách a švédských korunách. Zlato centrální banka nyní nenakupuje.

Zlaté rezervy se loni přitom meziročně snížily o 284 kilogramů, protože centrální banka jej využívá k emisi zlatých mincí. Ke konci loňska tak zlaté rezervy ČNB činily 9764 kilogramů a tržní hodnota zlata byla 9,3 miliardy korun.

Již dříve ČNB informovala, že loni vykázala zisk 46,5 miliardy korun, o rok dříve uzavřela hospodaření se ztrátou 549 milionů korun.

"Na dosaženém hospodářském výsledku se nejvýraznější měrou podílel výnos plynoucí ze správy devizových rezerv. Podstatná část těchto výnosů pocházela z růstu cen akcií a dluhopisů na zahraničních trzích. Akciová portfolia navíc těžila z dividendového příspěvku," uvádí dříve zveřejněná zpráva o hospodaření ČNB.

Část zisku centrální banka využila na uhrazení předloňské ztráty, zbytek převedla do rezervního fondu. V něm by tak mělo být zhruba 60 miliard korun.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video