Koruna prudce oslabila, ČNB překvapila pokračováním v intervencích | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Koruna prudce oslabila, ČNB překvapila pokračováním v intervencích

ČTK

Koruna v reakci na rozhodnutí České národní banky pokračovat v režimu devizových intervencí oslabila po půl čtvrté až na 27,20 korun za euro. Důvodem je zřejmě prodej korun spekulanty, kteří čekali konec intervencí již ve čtvrtek, řekl ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Dosud se koruna držela v blízkosti hranice 27 korun za euro.

Bankovní rada ČNB rozhodla, že bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro. Guvernér ČNB Jiří Rusnok ale zároveň upozornil, že konec intervencí může nastat kdykoliv po konci tzv. tvrdého závazku, tedy od dubna. Dodal, že centrální banka již nebude zveřejňovat možné scénáře načasování konce kurzového závazku.

"Někteří investoři, kteří spekulovali na konec kurzového závazku už na tomto zasedání, zřejmě své koruny prodávají zpět do eur, což vede ke ztrátám české měny. Držet koruny a vyčkávat na další kroky ČNB je totiž pro zahraniční investory velmi nákladné," uvedl Dřímal.

Intervence budou pokračovat, rozhodla rada ČNB

Koruna podle něj dnešní ztráty brzy umaže a opět posílí k hranici 27 korun za euro. "Dnešní pohyb je však ukázkou toho, jak nestabilní může kurz koruny vůči euru být kvůli přítomnosti spekulativního kapitálu," uvedl.

Rusnok přitom dnes zopakoval, že centrální banka bude připravena případné nadměrné výkyvy kurzu koruny po ukončení závazku zmírňovat svými nástroji.

Koruna se vrátí do roku 2013, říká ekonom Josef Jeřicha

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!