Meziroční inflace v březnu vzrostla na 2,6 procenta | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Meziroční inflace v březnu vzrostla na 2,6 procenta

Meziroční inflace v březnu vzrostla na 2,6 procenta
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Spar

ČTK

Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu zrychlil na 2,6 procenta z únorových 2,5 procenta. Stejně jako v předchozích měsících zdražily především potraviny a pohonné hmoty. Proti únoru se spotřebitelské ceny v březnu nezměnily. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Většina analytiků podobný vývoj očekávala.

Meziroční inflace se tak i v březnu držela nad dvouprocentním inflačním cílem České národní banky. Centrální banka minulý čtvrtek ukončila devizové intervence, které zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 korun za euro.

"Dnešní čísla potvrzují, že odstranění kurzového závazku byl správný krok, protože zrychlení je vidět u jádrové složky, zatímco meziroční růst cen potravin a pohonných hmot mírně zpomalil," komentoval čísla ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Nad dvouprocentním cílem ČNB by se podle něj inflace měla držet po celý letošní rok.

Udržování intervencí neodpovídalo ekonomickým podmínkám, vyplývá ze záznamu ČNB

Čtěte vše o devizových intervencích >>>

Z potravin v březnu meziročně zdražily vejce a máslo zhruba o pětinu, cukr o víc než čtvrtinu, sýry o víc než 16 procent a pečivo o devět procent. Ceny pohonných hmot vzrostly o téměř 17 procent. Lihoviny se prodávaly dráž o zhruba čtyři procenta a tabákové výrobky o téměř pět procent. Stouply platby za nájemné, vodu, elektřinu i tuhá paliva, ceny stravovacích služeb se zvýšily o šest procent.

Pět důležitých odpovědí k devizovým intervencím, které potřebujete vědět

Naopak ke snížení inflace působilo zlevnění bytového vybavení a zařízení domácnosti, zemního plynu o víc než sedm procent a tepla a teplé vody o 0,7 procenta. Ceny zboží úhrnem meziročně vzrostly o 2,5 procenta, ceny služeb o 2,7 procenta.

Meziměsíčně se zvýšily ceny piva o téměř tři procenta a tabákových výrobků o půl procenta. O zhruba procento zdražily oděvy a obuv. Z potravin vzrostly ceny ovoce, pekárenských výrobků a obilovin, masa, mléčných výrobků a nealkoholických nápojů. Proti únoru naproti tomu klesly ceny dovolených asi o šest procent a zeleniny o víc než desetinu. Pohonné hmoty po šesti měsících růstu v březnu zlevnily o 0,6 procenta.

Ceny zboží úhrnem vzrostly v březnu meziměsíčně o 0,1 procenta, zatímco ceny služeb o 0,2 procenta klesly.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!