Tvrdší koruna může prodloužit éru levných peněz, navzdory realitní bublině | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Tvrdší koruna může prodloužit éru levných peněz, navzdory realitní bublině

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sílící česká měna komplikuje očekávané rozhodnutí o růstu úrokových sazeb ČNB. Bankéři už dříve oznámili, že hodlají úroky odlepit ode dna nejspíše během třetího čtvrtletí, a to především s ohledem na rychlý růst cen českých nemovitostí. Podstatně tvrdší měna ale může změnit situaci. Ve čtvrtek se krátce prolomila psychologická hranice 26 korun za euro.

„Posílení koruny pod úroveň 26 korun za euro podstatně zvyšuje pravděpodobnost, že ČNB zpřísňování své měnové politiky odloží nebo rozloží do delšího časového úseku,“ uvádí například analýza americké banky JPMorgan. 

Dosavadní sázky přitom favorizovaly srpen jako měsíc, kdy by ČNB poprvé od února 2008 mohla zvýšit svůj základní úrok, od něhož se odvíjí ostatní úrokové platby v ekonomice. „Dle naší prognózy je pravděpodobnost zvýšení sazeb na zasedání třetího srpna kolem šedesáti procent,“ uvádí ekonom Cyrrusu Lukáš Kovanda.

Nejdražší z celé Evropy. V Česku potřebujete na nový byt skoro 11 ročních platů

Rozhodnutí o zvýšení úrokových sazeb ale nebude závislé jen na posilování koruny. „Při rozhodování bankovní rady vždy hraje roli více faktorů. Například nebezpečí realitní bubliny,“ řekl v rozhovoru pro E15 někdejší člen bankovní rady ČNB Kamil Janáček. „Centrální banka může zvýšit úrokové sazby a tím zdražit hypotéky.“

Na rozdíl od silné koruny podle něho hovoří pro časné zvýšení sazeb zpráva Eurostatu, dle níž ceny českých nemovitostí narostly v prvním čtvrtletí oproti loňsku o bezmála 13 procent, tedy nejrychleji v celé Evropské unii.

„Domníváme, že ČNB proto nebude již s růstem sazeb otálet a první zvýšení sazeb po téměř deseti letech přijde velmi pravděpodobně již na začátku srpna,“ dodává ekonom ING Jakub Seidler.

Lidem s malými úsporami hypotéky prudce zdražují

Oldřich Dědek z ČNB: Politika bydlení pro všechny se Evropě vymstila

Ceny bytů rostou každý měsíc, metr čtvereční v Praze stojí poprvé přes 90 tisíc korun

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!