Lidem s malými úsporami hypotéky prudce zdražují
Rozdíl v sazbách hypoték v závislosti na objemu vlastních úspor dosáhl historického maxima.
Zájemcům o hypotéky s nedostatkem vlastních peněz začaly krušné chvilky. Kdo nemá alespoň na pětinu ceny kupované nemovitosti, zaplatí v průměru sazbu kolem tří procent, tedy nejvyšší úrok za poslední tři roky a o polovinu více než ještě v lednu.
Dlužníkům s většími vlastními úsporami přitom hypotéka podražila jen zhruba o desetinu. Rozdíl v nákladnosti obou typů hypoték byl tak koncem června nejvyšší v historii. „Hypoteční trh se v zásadě rozdělil na vysoké a nízké sazby, přičemž bodem zlomu je osmdesát procent hodnoty financované nemovitosti.
Dramatický nárůst sazeb nad touto hranicí vyhnal úroky na úroveň roku 2014, refixace či refinancování tehdy uzavřených hypoték se tak nyní výrazně prodraží,“ uvádí Luboš Svačina z Golem Finance. Nůžky se přitom dále rozevírají.
Zatímco sazby hypoték s méně než pětinou vlastních úspor podle dat Golemu během června takřka o dvě desetiny procenta podražily, zájemci s více vlastními penězi zaplatili v průměru dokonce o několik setin procenta méně.
Video: Podívejte se na názor guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka ohledně hypoték:
Impulzem pro zdražování rizikovějších hypoték bylo dubnové doporučení ČNB, podle něhož banky tímto způsobem nesmějí rozpůjčovat více než patnáct procent peněz poskytnutých na všechny typy půjček na bydlení.
„Dodržování tohoto limitu si banky pečlivě hlídají. Jsou si moc dobře vědomy, že přímá ignorance doporučení ČNB by při kontrole mohla vést k tvrdšímu přístupu regulátora,“ říká analytik Fincentra Josef Rajdl.
Zájemci tak raději volí menší hypotéku dofinancovanou z jiného typu úvěru. „Výhodnější je půjčit si do osmdesáti procent ceny a zbytek profinancovat úvěrem ze stavebního spoření,“ dodává Svačina.
Zásah ČNB srazil objem větších hypoték zhruba na polovinu. „Během prvního čtvrtletí činil podíl hypoték financujících přes čtyři pětiny ceny nemovitosti kolem třiceti procent,“ uvádí mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká. Obdobný podíl hlásí i další banky.
Průměrná úroková sazba hypoték v červnu stoupla na 2,04 procenta z květnových 2,03 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Loni v listopadu a prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. V prosinci začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb. O hypotéky byl v červnu zájem mírně větší než v květnu. |