Intervence ČNB: Zeman očekává jejich konec v půlce roku | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Zeman očekává konec intervencí v polovině roku

ČTK

Prezident Miloš Zeman je plně přesvědčen, že devizové intervence budou zrušeny v polovině letošního roku. Zeman to dnes řekl při setkání se zastupiteli Plzeňského kraje. Rozhodnutí o ukončení je v rukou České národní banky, která termín poloviny roku 2017 vidí jako pravděpodobný. O nastavení měnové politiky bude bankovní rada jednat příští týden ve čtvrtek.

"Aniž bych prozrazoval jakékoliv tajemství, jsem plně přesvědčen, že v polovině tohoto roku bude konečně kurzový závazek zrušen," řekl prezident. I když si uvědomuje, že intervenci ČNB přivítali exportéři, je podle něj nutné se vrátit k normálu.

"Exportéři to uvítali ze stejného důvodu, jako sportovec uvítá, když mu nabídnete anabolické steroidy," zvedl Zeman. Krátkodobý efekt je pak podle něj jasně patrný, dlouhodobě to ale vede ke špatnému konci. Aby exportéři díky kurzovému polštáři nezlenivěli, aby se nezpomalila inovační dynamika, růst produktivity práce a růst konkurenceschopnosti, je nutné se vrátit k normální tržní hodnotě, zdůraznil.

"Neboť kurz není nic jiného než cena měny, a stejně tak, jako neovlivňujete ceny jiných komodit, proč byste měli ovlivňovat i kurz koruny," doplnil Zeman.

Vše o intervencích ČNB čtěte zde >>>

Centrální banka zahájila režim intervencí v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 korun za euro. Za tu dobu do konce loňského listopadu utratila na devizovém trhu 812 miliard korun za nákup eur. Bankovní rada před Vánocemi zopakovala, že jako pravděpodobný termín jejich ukončení vidí polovinu roku 2017. Zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017.

Pravomocí prezidenta je jmenovat a odvolávat guvernéra, viceguvernéry a ostatní členy sedmičlenné bankovní rady ČNB. Prezident jmenuje 31. ledna novými členy Oldřicha Dědka a Marka Moru, kteří nahradí Pavla Řežábka a Lubomíra Lízala. Podle ekonomů, které ČTK oslovila, nebudou noví členové znamenat podstatnou změnu pro případný konec devizových intervencí.

Zeman za svého působení v roli prezidenta jmenoval od 1. března 2014 členem bankovní rady Jiřího Rusnoka. Následně jej od července 2016 jmenoval guvernérem ČNB na šestileté funkční období. Dále jmenoval od července 2016 členy bankovní rady Vojtěcha Bendu a Tomáše Nidetzkého.

Rusnok: Při přehřátí trhu ČNB dále zpřísní podmínky pro hypotéky

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!