Do kdy platí karanténa v České republice? | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Česko v karanténě. Omezení volného pohybu osob platí do 11. dubna

vku, var

Vláda prodloužila karanténu do 11. dubna. Původně se vláda usnesla, že omezení pohybu osob v Česku bude platit od půlnoci 16. března do úterý 24. března. Následně omezení vláda prodloužila do 1. dubna. Ministr vnitra Jan Hamáček ale uvedl, že by se doba mohla prodloužit o další měsíc. Babiš v ČT uvedl, že souhlasí s prodloužením nouzového stavu do 30. dubna. Zákaz se nevztahuje na cesty do práce, pro základní životní potřeby jako je nákup potravin, léků a drogistického zboží, nezbytné cesty za rodinou nebo do zdravotnických zařízení. Povolené jsou také cesty do přírody a parků, ale lidé by se neměli shlukovat. 

Ve čtvrtek 12. března kabinet vyhlásil nouzový stav. Byly zrušeny kulturní a sportovní akce a v sobotu 14. března se zavřely obchody a restaurace, vyjma prodejen potravin, lékáren, drogerií a dalších provozoven.

Lidé si i přes opatření mohou vyřídit neodkladné úřední záležitosti, vyrazit do banky nebo na poštu, ovšem jen za účelem zajištění nezbytných služeb. Povoleny jsou i návštěvy lékaře nebo veterináře, případně pomoc blízkým s podobnou cestou. Důchdci mohou na nákup pouze mezi 8 - 10 hodinou ranní.

OSVČ mohou o ošetřovné žádat přes živnostenské úřady

V pondělí 23. března odpoledne vláda rozhodla o prodloužení omezení volného pohybu osob v České republice do středy 1. dubna. Společně s tím vláda prodloužila zákaz provozu restaurací a stravovacích zařízení a prodloužen byl i zákaz malobchodního prodeje (až na výjimky). Celostátní karanténa má co nejvíce zpomalit šíření nemoci COVID-19. 

V pondělí 30. března vláda opětovně prodloužila omezení volnéhon pohybu osob do 11. dubna 6:00 ráno. Konec karantény tak vychází na Bílou sobotu před Velikonoci.

Babiš: Školy by se měly otvírat postupně od nižších stupňů. Před letními prázdninami

V pondělí 30. března také hygienici rozhodli o zrušení mimořádných opatření, která na dva týdny uzavřela Litovel, Uničov a dalších 19 obcí kvůli šíření koronaviru. Podle nich opatření splnilo svůj účel. Hlídky policie a vojenské policie se stáhly po půlnoci z neděle na pondělí. Oblast se zhruba 24 tisíci obyvateli byla uzavřena od pondělí 16. března. Lidé nemohli opustit katastrální území a striktně měli podle nařízení omezen také pohyb.

Ministr vnitra Jan Hamáček však uvedl, že nejvhodnější by bylo prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní. Tedy do 11. května 2020.

Premiér Andrej Babiš v České televizi uvedl, že s posunutím nouzového stavu souhlasí. Místo 11. května však uvedl datum 30. dubna. Doplnil, že jako poslední budou povoleny hromadné akce.

Vláda u zavřených obchodů posvětila odklad nájmů. Majitelům realit hrozí potíže

V Česku je k 30. březnu 2878 prokázaných případů nákazy onemocněním COVID-19, 11 lidí se uzdravilo a 17 zemřelo. Počet provedených laboratorních testů je téměř 43.500.

Autor: vku, var
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!