Do Česka budou moci od pondělí přicestovat někteří občané EU | E15.cz

Do Česka budou moci od pondělí přicestovat někteří občané EU

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Občané států Evropské unie budou moci od pondělí přicestovat do České republiky, pokud přijedou za účelem výkonu ekonomické činnosti a doba jejich pobytu nepřesáhne tři dny. Na hranicích ale budou muset předložit nejdéle čtyři dny starý negativní test na koronavirus, stejně jako čeští občané, kteří se do země vracejí. Po jednání Ústředního krizového štábu to oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Na delší dobu budou moci přicestovat například sezonní pracovníci za předpokladu, že jejich zaměstnavatel splní dané podmínky.

Výjimka pro cizince má podle ředitelky odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Pavly Novotné platit od pondělí pro případy, kdy občan EU přicestuje do Česka například za účelem obchodního jednání nebo kvůli vyřízení jiných formálních náležitostí u notářů a podobně. Účel cesty bude muset na hranicích prokázat, stejně jako bude mít povinnost předložit nejdéle čtyři dny starý negativní PCR test na koronavirus.

Do Česka budou moci od stejného data přicestovat i cizinci na delší dobu, podle Novotné půjde typicky o sezonní pracovníky. Podmínkou je opět občanství v zemi EU, negativní test na koronavirus, navíc ale musí další podmínky splnit jejich zaměstnavatel. „Zaměstnavatelé, kteří budou takto přivážet pracovníky ze zemí EU, mají i nad rámec toho další povinnosti, včetně ubytování a lékařské péče,“ řekla Novotná. Tito pracovníci navíc budou mít omezený pohyb na území ČR, i když nebudou muset nastoupit povinnou čtrnáctidenní karanténu.

Ministerstvo vnitra už ve čtvrtek uvedlo, že pro lidi, kteří vycestují z Česka, má při návratu platit, že se budou muset prokázat maximálně čtyři dny starým negativním testem na koronavirus, aby se vyhnuli karanténě. Hamáček dnes upozornil, že musí jít o PCR test, není tedy možné se prokázat například rychlotestem.

Test budou lidé předkládat při vstupu do země, podle Hamáčka tak nebude možné podstoupit test až v Česku. Je ale možné nechat se otestovat v Česku a do čtyř dnů tento test při návratu na hranicích předložit. Hamáček ale upozornil, že si lidé musí ověřit, zda jim cílová země vstup vůbec umožňují a jaké vyžaduje podmínky.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video