Penta dá na boj s koronavirem 400 milionů | E15.cz

Stovkami milionů přispěje na boj proti koronaviru i Penta

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Skupina Penta Investments vynaloží na boj s koronavirem 400 milionů korun. Peníze použije na nákup speciálního materiálu a ochranných pomůcek, na pořízení rychlých testů na COVID-19 a na okamžité investice do nutných úprav svých zdravotnických zařízení a lékáren.  Penta tak následuje obdobné kroky skupin PPF, J&T a Energetického a průmyslového holdingu.

Penta je v regionu střední Evropy jedním z největších investorů ve zdravotnickém sektoru. V jejích zdravotnických zařízeních pracuje přes 30 tisíc zaměstnanců.

"Musíme zabezpečit naše lidi v nemocnicích i lékárnách, aby mohli pomáhat ostatním. Pracují za extrémních podmínek, stejně jako všichni zdravotníci v zemi si zasluhují obdiv a úctu. Pokud se nám podaří dostat do republiky všechen objednaný materiál, poskytneme část i státním zařízením. Určitě jim tak přenecháme ten, který se přiděluje a nebo velmi obtížně získává tady v republice," uvedl spolumajitel Penty Marek Dospiva.

V nejbližších dnech by měla Penta do Čech a na Slovensko dovézt přibližně 3,5 milionu kusů ochranných pomůcek, včetně respirátorů FFP3 a FFP2.

Také už má objednané testy z Číny, které umožní rychle otestovat 100 tisíc lidí. Rychlé otestování lidí je to, po čem volají odborníci a doporučuje také Světová zdravotnická organizace. Náklady na testování dosáhnou 55 miliónů korun.

Penta Hospitals provozuje v Česku šest nemocnic a další zdravotnická zařízení. Lékárenská síť Dr.Max čítá v Česku 440 lékáren.

Penta je středoevropská investiční skupina, založená v roce 1994. Působí zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu, médiích a v realitním developmentu. Její portfoliové společnosti zaměstnávají více než 44 tisíc lidí a hodnota aktiv skupiny dosáhla v roce 2018 zhruba 10,4 miliardy eur. Penta působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě a Varšavě.

Finanční prostředky uvolnily i další velké skupiny, jako PPF nebo J&T, nakoupený zdravotnický materiál ale věnují státu. PPF nakoupila 120 tun roušek, respirátorů a testů za 100 milionů korun. J&T a Energetický a průmyslový holding (EPH) dají na boj proti šíření koronaviru v Česku a na Slovensku 215 milionů korun (osm milionů eur).

Firmy se přes své kontakty v Číně v první fázi zaměřují na objednávky roušek, respirátorů, ochranných rukavic, obleků, brýlí nebo testovacích sad. Společnosti budou pomoc distribuovat prostřednictvím nadací a krizových štábů obou států. Skupina CPI Property Group Radovana Vítka a její dceřiná společnost CPI Hotels zase nabídla vládě svých 14 hotelů k případnému využití pro péči o nemocné. K dispozici tak dala zhruba 5000 lůžek ve 2490 pokojích.

Autor: ČTK, vaj

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video