Koronavirus v Česku v grafech a mapách - aktualizace 23. července | E15.cz

Koronavirus v grafech a mapách: Česko už nepatří ve zvládání pandemie mezi premianty Evropy

vaj, Marek Lutonský - VTM.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Celé Česko se má podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) připravit na nová plošná opatření proti koronaviru. Zřejmě půjde o nošení roušek ve vnitřních prostorech. Kabinet hodlá reagovat na horšící se epidemiologickou situaci v Česku. Ač na jaře patřila Česká republika mezi země nejméně zasažené nemocí COVID-19, dynamika počtu nových případů ji už mezi „premianty“ řadit nemůže. Lepší situace než v tuzemsku panuje v Pobaltí, Finsku, Dánsku, Slovensku, Maďarsku, Slovinsku či Řecku.

Vizualizace, které má E15.cz k dispozici prostřednictvím portálu VTM, využívají data vědeckého centra Univerzity Johnse Hopkinse, pro české grafy ještě oficiální údaje ministerstva zdravotnictví, České správy sociálního zabezpečení a Krajských hygienických stanic.

Koronavirus v Česku: Mapy podle okresů

V grafu je počet známých nakažených v jednotlivých okresech České republiky. Popisky uvádějí absolutní počty nakažených, podbarvení odpovídá přepočtu na počet obyvatel.

Okresy podle počtu nakažených. Autor: Marek Lutonský / VTM

Počet testů provedených v Česku po dnech

Červenou čárkou v každém sloupci je vyznačeno, jaký podíl testů byl s pozitivními nálezy.

Počet provedených testů v ČR včetně podílu pozitivně testovaných. Autor: Marek Lutonský / VTM

Jak hodnotit ústup nákazy 

Počet nakažených Covid-19 se obvykle zvyšuje exponenciálně – násobením, ne přičítáním. Lidský mozek ale není na tento typ rozvoje úplně zvyklý. Je obtížné poznat, jestli šíření pokračuje stejným tempem, nebo třeba už zpomaluje. 

Tento problém umí dobře řešit grafy s logaritmickými osami. Dokážou totiž exponenciální vývoj zobrazit ve srozumitelné podobě – jako přímku. U logaritmických os je mezi hodnotami 1–10 stejná vzdálenost jako mezi 10–100, 100–1000 atd.

Vývoj počtu nakažených v ČR dle logaritmického grafu. Autor: Marek Lutonský / VTM

Černé body jsou jednotlivé dny od prvního výskytu nemoci v Česku. Na logaritmickou osu X vynášíme celkový počet známých nakažených, na logaritmickou osu Y přírůstek od minulého dne.

Jednotlivými body je proložena červená křivka, která ukazuje trend, šedý pruh vyjadřuje její interval spolehlivosti 95 %. Důležité jsou šikmé tečkované čáry. Je to pomocná mřížka, podle které poznáte rychlost šíření nákazy.

Horní čára vyjadřuje 50% denní nárůst, pod ní následují hranice 40 %, 30 %, 20 % až spodní čára 10% růst počtu nakažených za den. Jak je boj s Covid-19 úspěšný, poznáme podle směru konce červené křivky. Když se bude stáčet dolů, vyhráváme.

Jak obstojí týdenní nárůst nakažených v Česku v evropském srovnání, jak vypadá přepočet mrtvých na milion obyvatel a jak se vyvíjí pandemie v USA? Tyto a jiné údaje zjistíte z dalších grafů v galerii:

Dění kolem koronaviru sledujte v online přenosu:

Autor: vaj, Marek Lutonský - VTM.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video