Nájemci obchodů dosáhnou jen na polovinu z pěti miliard | E15.cz

Nájemci obchodů mohli dostat pět miliard. Dosáhnou ale jen na půlku podpory

Obchodní centrum
Obchodní centrum
• 
ZDROJ: E15 Michael Tomeš

Martina Patočková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Na výplatu obchodníkům, kteří si pronajímají komerční prostory, půjde z programu Covid-nájemné nanejvýš 2,6 miliardy korun. Podstatná část nájemců na podporu z nejrůznějších příčin nedosáhne. Pět miliard korun vyčleněných na program tak nebude ani zdaleka utraceno.

„K 30. září, tedy poslednímu dni, kdy bylo možné žádost o dotaci z programu Covid-nájemné podat, přišlo 18 720 žádostí za 2,6 miliardy korun,“ uvedl za ministerstvo průmyslu a obchodu Marek Vošahlík. Rezort teď podle něho o žádostech rozhoduje, a pokud je schválí, vyplatí je.

Nájemce musel nejprve uzavřít s pronajímatelem dohodu o poskytnutí třicetiprocentní slevy a zároveň zaplatit padesát procent nájmu za uplynulé tři měsíce a k tomu DPH ze sedmdesáti procent celkového nájmu. Pak teprve mohl žádat o příspěvek a pronajímateli měl doplatit dvacet procent z celkové sumy.

„O slevu požádalo zhruba 50 až 65 procent nájemců,“ uvádí David Pažitka, manažer působící v retailu přes dvacet let. Největší skupinu, která ze žádostí vypadla, tvoří obchody, jež mohly být i za jarního uzavření ekonomiky otevřené. Byly to hlavně nejrůznější prodejny potravin, lékárny, drogerie, telekomunikační operátoři či směnárny. „To, že zákazníci nechodili, je druhá věc,“ dodává Pažitka.

Přístup k veškerému digitálnímu obsahu

Předplatit E15 Premium

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video