Němci před Vánocemi výrazně zpřísní opatření proti koronaviru

Německá kancléřka Angela Merkelová na summitu evropských lídrů v Bruselu (10. 12. 2020)

Německá kancléřka Angela Merkelová na summitu evropských lídrů v Bruselu (10. 12. 2020) Zdroj: Reuters

Německo výrazně zpřísní protiepidemická opatření ve snaze zbrzdit šíření nového koronaviru. Kancléřka Angela Merkelová a premiéři spolkových zemí se dohodli, že zpřísnění bude platit od 16. prosince do 10. ledna. V té době budou zavřené obchody s výjimkou těch, které prodávají nezbytný sortiment, jako jsou například potraviny, oznámila Merkelová. Kromě toho mají být v zásadě zavřené i školy a lidé by měli víc pracovat z domova.

Veřejný život se v Německu od středy kvůli protiepidemickým opatřením výrazně zklidní. Otevřeny budou smět zůstat pouze obchody se zbožím denní potřeby, sdělila Merkelová po dopoledním jednání s premiéry 16 spolkových zemí.

Dosud bylo Německo v částečném takzvaném lockdownu se zavřenými restauracemi, ale otevřenými obchody a školami. Merkelová řekla, že stávající opatření nevedla ke zpomalení pandemie, proto je nutné zavést další opatření, která omezí kontakty mezi lidmi.

Školáci i děti ze školek mají nejpozději od středy zůstat v celém Německu na 3,5 týdne doma. Některé spolkové země se přitom už dříve rozhodly, že nechají děti doma od pondělí.

Mezi dalšími ohlášenými opatřeními je zákaz shromažďování na Silvestra a na Nový rok. Spolková vláda se s těmi regionálními navíc dohodla, že před Silvestrem bude v Německu v zásadě zakázán prodej zábavní pyrotechniky. Na veřejných místech má být od 16. prosince do 10. ledna zakázán prodej alkoholu.

Merkelová také řekla, že zaměstnavatelé by pro zaměstnance měli rozšířit možnosti práce z domova. Pro zasažené firmy spolková vláda připravuje další finanční pomoc. Od ledna má být horní limit možné podpory jednotlivým firmám přímo či nepřímo zasaženým lockdownem zvýšen ze současných 200 na 500 tisíc eur (zhruba 13,2 milionu korun). Kompenzovány jim mají být fixní náklady.