Očkování čtvrtou dávkou začne od pondělí, řekl Válek

Získat vakcínu bude možné bez registrace.

Získat vakcínu bude možné bez registrace. Zdroj: ctk

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP09) varuje před podzimní vlnou (12.5.2022)
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP09) varuje před podzimní vlnou (12.5.2022)
3
Fotogalerie

V Česku začne od pondělí očkování proti koronaviru čtvrtou, posilovací dávkou. Bude pro lidi nad 18 let, kteří mají od posledního očkování více než čtyři měsíce. Na tiskové konferenci to dnes oznámil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Získat vakcínu bude od příštího týdne podle náměstka Josefa Pavlovice (Piráti) možné bez registrace, registrační systém s objednáním pak začne znovu fungovat od 15. srpna.

Válek chce se zdravotními pojišťovnami od příštího týdne jednat také o proplácení PCR testu na covid, aby si ho pacient s příznaky mohl nechat udělat bezplatně i bez doporučení lékaře.

Nakažených přibývá i přes menší počty testů. Laboratoře ve čtvrtek potvrdily covid u 1711 lidí. V nemocnicích je poprvé od května přes 400 osob. Počet pacientů ve vážném stavu se ale nezvyšuje.

Podle šéfa zdravotnických statistiků Ladislava Duška covidová epidemie v Česku začala znovu sílit a procento pozitivních výsledků u testovaných se zvedá. Počty by mohly růst ještě dva týdny, pak by mohl pravděpodobně nastat zlom, uvedl Dušek. Dodal, že lidí v nemocnicích přibývá mírně a s velmi těžkým průběhem se léčí nyní 26 lidí.

Podle ministra vláda přísná omezení neplánuje, řídit se chce výsledky analýz. „Věříme občanům, nechceme dělat zbytečné restrikce, uvedl Válek. Podle něj všechna nařízení, která se dříve přijímala, smysl neměla. Zdůraznil ale, že covid je vážná a smrtelná nemoc a je potřeba k ní tak přistupovat.

Ministerstvo zdravotnictví vydá dnes pokyny k očkování čtvrtou dávkou. Používat se budou vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Pokud mají lidé dvě dávky, s očkováním třetí dávkou by neměli otálet, uvedli zástupci ministerstva zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek o letní vlně covid-19:

Video placeholde
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek o letní vlně covid-19. • Jiří Nováček