Pandemie donutila Čechy utrácet jinak. Dali se na nákupy alkoholu, bojí se, že bude hůř

Video placeholde

Zavřené obchody a postavená ekonomika kvůli boji proti koronaviru mění i spotřební chování Čechů. Co mohou, nakupují přes internet. Podívejte se na video pod titulkem článku, které trendy shrnuje.

Je zřejmé, že koronavirová pandemie a její dopady do společnosti a ekonomiky už svět změnily a nejspíš ho budou i dál měnit. 

Komunikační agentura Publicis zjistila na výzkumu několika stovek respondentů řadu zajímavých trendů v jejich chování. 

Češi se přesunuli z kamenných obchodů na internet a se vší vervou se pustili do nákupů lékárenského zboží, potravin a elektroniky typu pekáren nebo webkamer. Doma zavření Češi zvýšili rovněž útraty za alkohol, konkrétně téměř čtvrtina připustila, že si jej domů kupuje víc než před krizí. Jarní počasí přimělo zákazníky též k nákupu zahradního vybavení včetně bazénů.

Pokračují také nákupy elektroniky, která pomáhá lidem fungovat například během práce z domova. „Vědí, že z domu budou pracovat delší dobu a budují si proto zázemí. Prodeje počítačů vzrostly o 150 procent, tiskáren dokonce o 350 procent a přenosných sluchátek o 250 procent,“ sdělila mluvčí Mall Group Pavla Hobíková.

Nejen spotřebě se ale průzkum Publicisu věnoval. Byť některé další detaily nákupních návyků Čechů rozhodně rovněž stojí za pozornost. Třeba to, že 14 procent oslovených si v posledních týdnech předplatilo některou videostreamovací službu typu Netflix. 

Do budoucna ovšem lidé hledí s obavami. Více než polovina má strach, že to nejhorší spojené s koronavirovou krizí ještě přijde, 76 procent účastníků průzkumu očekává výhledově negativní vliv situace na jejich osobní finance a tři čtvrtiny lidí zároveň čekají velké problémy celé ekonomiky.