Vláda rozhodla o navýšení ošetřovného, rodiče školáků by měli dostat 80 procent mzdy | E15.cz

Vláda rozhodla o navýšení ošetřovného, rodiče školáků by měli dostat 80 procent mzdy

Ministryně práce Jana Maláčová
Ministryně práce Jana Maláčová
• 
ZDROJ: Úřad vlády ČR

ČTK, ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vláda na pátečním zasedání schválila navýšení ošetřovného na 80 procent denního základu příjmu zaměstnanců místo dosavadních 60, a to zpětně od 1. dubna. Uvedla to ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) po jednání vlády. Příští týden by návrh zákona měla posoudit sněmovna.

Podle návrhu by měl stát ošetřovné kvůli uzavřeným školám vyplácet nejdéle do prázdnin. "Přislíbili jsme, že když bude uzavření škol trvat déle, tak navrhneme zvýšení příspěvku," řekla Maláčová.

Vyšší ošetřovné navrhovala opozice už před měsícem, kdy začal nouzový stav. Vláda nyní prý kopíruje opozici, což Maláčová odmítá. "Já jsem navrhovala 80 procent od začátku. Na vládě jsme se ale v březnu dohodli, že necháme ošetřovné ve nižší výši běžet měsíc a pak zhodnotíme příjmovou situaci rodin a k návrhu se eventuelně vrátíme," řekla Maláčová. 

Stát nyní platí rodičům dětí do 13 let, kteří po uzavření škol zůstali s potomky doma, 60 procent základu příjmu. Stejně poskytuje i těm, kteří se po uzavření stacionářů a dalších sociálních služeb starají o starší či postižené členy rodiny. Živnostníci dostávají 424 korun na den.

Ministerstvo práce v podkladech k zákonu poukazuje na to, že uzavření škol a dalších zařízení trvá přes měsíc, řada rodin je na ošetřovném závislá a nižší příjem jim nestačí na pokrytí běžných výdajů na život. Týká se to hlavně samoživitelů a samoživitelek.

Podle podkladů by ošetřovné mohlo pobírat nejvýš 181 tisíc lidí. Výdaje na 30 dní by po zvýšení činily asi 3,5 miliardy korun. Při nynějším nastavení by částka na měsíc byla o 0,9 miliardy nižší.

Ministerstvo průmyslu počítá s pokračováním vyplácení ošetřovného živnostníkům. Podle mluvčí Štěpánky Filipové by rezort měl výzvu k podávání žádostí o podporu za duben vyhlásit 1. května. Navýšení denní částky zatím nenavrhl.

Ministerstvo práce žádá o projednání ve stavu legislativní nouze. Zákon by se tak mohl schvalovat ve sněmovně a Senátu zrychleně při prvním jednání.

Autor: ČTK, ly

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video