Pendleři se asi dočkají dalšího uvolnění. Pro turisty zůstanou hranice zavřené | E15.cz

Pendleři se možná dočkají dalšího uvolnění. Pro turisty zůstanou hranice dál zavřené

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vláda v pondělí projedná možnost dalšího uvolnění cest přes hranice za účelem práce a podnikání. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Při uvolňování restrikcí pro turistiku ale podle něj bude nutná určitá unijní koordinace, kdy bude záležet na epidemiologické situaci v jednotlivých státech.

„Otevírání hranic bude, aby lidé mohli víc jezdit do práce, podnikatelé mohli víc jednat s partnery za hranicemi a aby nemuseli nutně do karantény, když je teď i možnost testování větší,“ řekl Petříček. Konkrétní formu částečného uvolnění hraničního režimu by měla podle něj v pondělí projednat vláda. Ministr ale upozornil, že možnosti cestování budou záležet i na postoji sousedních zemí. Připomněl v té souvislosti, že například Polsko se staví k pendlerům, kteří pracují v Česku, restriktivněji než ČR.

O uvolňování hraničního režimu pro cestování se zatím ve vládě debatovat nebude, podle Petříčka bude nutná spolupráce na úrovni Evropské unie. „Otevření celého schengenského prostoru pro volné cestování z důvodu rekreace by mělo být více koordinované,“ řekl. Záležet podle něj bude na epidemiologické situaci v jednotlivých zemích.

„Začneme otvírat hranice především ve vztahu k sousedům, je to logické kvůli ekonomické aktivitě i rodinným vazbám,“ řekl Petříček. „Myslím, že první státy, kterým otevřeme hranice po vzájemné dohodě, by mohly být Rakousko a Slovensko,“ doplnil. Podle něj je ale nutné počkat na to, jak se zrušení jiných restrikcí projeví na vývoji počtu nakažených v Česku.

Autor: ČTK, vku

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video