V sobotu přibyl rekordní počet nakažených koronavirem. | E15.cz

V sobotu přibyl rekordní počet nakažených koronavirem. Česko je třetí nejzasaženější zemí EU

Odběrová místa zvýšila počty odběrů na koronavirus. Rostou i počty testů, kterých od úterý do čtvrtka  laboratoře provedly přes 15 tisíc
Odběrová místa zvýšila počty odběrů na koronavirus. Rostou i počty testů, kterých od úterý do čtvrtka laboratoře provedly přes 15 tisíc
• 
ZDROJ: Blesk:Vladimíra Hradská

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nárůst potvrzených případů koronaviru zrychlil v ČR i o víkendu. V sobotu přibylo v zemi rekordních 1541 nakažených, což je o téměř 100 více než v pátek. Ve volných dnech přitom laboratoře zpravidla testují méně.

Sobotní počet testů ministerstvo zdravotnictví zveřejní dnes navečer. V Česku je nyní více než 13 700 nakažených, většinou ale mají mírný průběh nemoci. S nemocí COVID-19 bylo v sobotu hospitalizováno 297 lidí, z toho 69 v těžkém stavu. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva.

Podle počtu potvrzených případů za čtrnáct dní na 100 000 obyvatel je Česká republika třetí nejzasaženější v Evropské unii, horší situace je jen ve Španělsku a Francii. V Česku připadá na sto tisíc obyvatel 94,7 nakažených, ve Francii téěř 144 a ve Španělsku 270,7 nakažených. Na čtvrtém místě je Lucembursko s 94,3 nakaženými na sto tisíc obyvatel. Následuje Chorvatsko, Rumunsko a Malta.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno 35 401 nakažených. Více než 21 200 z nich se z nemoci vyléčilo a 453 lidí s covidem-19 zemřelo.

Denní přírůstky nakažených zatím ve volných dnech ve srovnání s pracovním týdnem většinou klesaly. Dosavadní víkendové denní maximum z minulé soboty, kdy laboratoře odhalily 507 nakažených, tak bylo nově překonáno o více než 1000 případů.

Za tento týden přibylo v České republice už přes 8000 potvrzených případů nákazy. Zvyšuje se i počet testů. Od úterý do čtvrtka jich laboratoře provedly vždy více než patnáct tisíc, v pátek to bylo rekordních 18 200 testů. Do pátku se zvyšoval i podíl pozitivních testů. V pondělí byl necelých pět procent, v úterý a ve středu přes sedm procent a ve čtvrtek už více než devět procent. V pátek mírně klesnul zhruba na osm procent.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel má okres Plzeň-jih, a to přes 162 případů. Následují Kladensko se zhruba 142 a Praha se 137 nakaženými na 100 000 obyvatel. Více než 100 případů na 100 000 obyvatel registrují také okresy Beroun, Uherské Hradiště, Praha-západ, Praha-východ a Cheb.

Od čtvrtka je kvůli zhoršené epidemické situaci povinné nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé zemi. Už od začátku září platila povinnost chránit si ústa a nos při cestách hromadnou dopravou nebo návštěvách úřadů a zdravotnických a sociálních zařízení.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video