Vojtěch: Ven bez roušky budou moci Češi vyrazit už od 25. května | E15.cz

Ven bez roušky budou moci Češi vyrazit už za dva týdny, v MHD budou dál povinné

ČTK, vku

Nosit roušky venku by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nemuselo být za určitých podmínek povinné od 25. května. Bude ale podle něho třeba dodržovat rozestupy nad dva metry. Zároveň bude chození bez roušek možné jen tehdy, pokud člověk bude venku sám nebo se členy své domácnosti. Vojtěchův návrh schválila v pondělí vláda.

Původně ministr a epidemiologové prosazovali zachování roušek nejméně do poloviny června. Ve vnitřních prostorech nebo MHD bude povinné i nadále. 

„Jde o kompromisní návrh, který jsme projednali i s epidemiology a v pondělí s ním jdu na vládu,“ řekl ministr. Dříve než 25. května by to podle něj nebylo rozumné, protože dnes dochází k velkému uvolňování přijatých opatření, například se otevírají obchodní centra nebo zahrádky restaurací. Bude podle něj dopad zmírnění opatření potřeba vyhodnotit, než se povolí další.

Podle Rastislava Maďara, který je koordinátorem ministrovy pracovní skupiny pro zmírňování opatření, je mytí rukou, zachovávání rozestupů mezi lidmi a právě nošení roušek základní trojicí opatření, která v ČR umožnila epidemii zvládnout.

Vojtěch: Od půlky června by se venku nemusely nosit roušky

Nařízení zakrývat si dýchací cesty bylo zavedeno 19. března. Použít je možné třeba roušku, respirátor, ústenku, ale také šálu nebo šátek, který brání šíření kapének od nositele, před případnou nákazou ho ale neochrání. Nařízení bylo jedním z těch, které zrušil soud a vláda ho přijímala znovu.

Výjimku v nošení mají například děti v mateřských školách nebo dětských skupinách, řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách, členové domácnosti jedoucí v jednom autě, autisté, děti do dvou let nebo za určitých podmínek umělci provádějící autorské dílo.

Jak budou vypadat letošní maturity? Tahání otázek v rukavicích, testování bez roušek

Autor: ČTK, vku
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!