Odklad EET i záruční program COVID III budou prodlouženy | E15.cz

Vláda schválila pomoc podnikatelům. Prodlouží odklad EET i záruky, shodla se na kompenzacích

Vláda schválila pomoc podnikatelům. Prodlouží odklad EET i záruky, shodla se na kompenzacích
Ministryně financí Alena Schillerová při rozhovoru pro Blesk.
• 
ZDROJ: Blesk:MICHAL PROTIVANSKÝ / CZECH NEWS Michal Protivansky/CNC

ČTK, vaj

Kabinet schválil odklad elektronické evidence tržeb (EET) do konce roku 2022. EET je aktuálně kvůli dopadům šíření koronaviru pro všechna odvětví přerušena do konce letošního roku. Kromě toho bude prodloužen záruční program COVID III, prostředky bude možné využít nově i na investice, schválila vláda, která rozhodla i o kompenzačním bonusu či ošetřovném.

Odklad evidence se bude týkat nejen stávajících oborů, ale i spuštění poslední fáze EET pro obory, které dosud tržby neevidovaly. Jde například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty. Původně měla být poslední fáze spuštěna letos 1. května. Žádný podnikatel tak nyní nemusí evidovat své tržby a úřady tuto povinnost ani nekontrolují. Podnikatelé ale mohou tržby evidovat nadále dobrovolně.

"Hlavním cílem elektronické evidence tržeb vždy bylo narovnání podnikatelského prostředí. V tuto chvíli je však prioritou samotná záchrana podnikání. Elektronická evidence tržeb je úspěšným projektem a dnešní konzultace s podnikateli nám potvrdila, že má stále jejich silnou podporu, byť s odkladem vzhledem k současné zdravotní situaci plně souhlasí," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Přehled opatření na pomoc byznysu, na kterých se v pátek shodla vláda:

  • Živnostníci budou mít i při druhé vlně pandemie nárok na ošetřovné. Bude ve výši 400 korun na den. Žádosti bude vyřizovat ministerstvo průmyslu a obchodu
  • Kompenzační bonus 500 korun denně pro podnikatele, kteří museli kvůli nejnovějším opatřením zavřít provozy
  • Zemědělci a potravináři budou moci dostat jako pomoc kvůli opatřením proti koronaviru až tři miliardy korun
  • Odklad elektronické evidence tržeb (EET) do konce roku 2022
  • Prodloužení záručního program COVID III do roku 2021
  • Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zveřejnilo výzvu ke druhé vlně programu COVID nájemné. Podnikatelům z odvětví, která mají kvůli vládním nařízením výrazně omezený nebo uzavřený provoz, stát přispěje na komerční nájem za třetí čtvrtletí 50 procent.

Pokud jde o záruční program COVID III, ten bude prodloužen minimálně do poloviny příštího roku. Česká republika chce přitom vyjednat s Evropskou komisí jeho prodloužení až do konce příštího roku. 

Podmínky pro poskytnutí úvěrů se státní zárukou zůstanou podle Schillerové stejné. Program podle ní umožní získat podporu firmám, které by na půjčku za běžných okolností nedosáhly. V dalším období umožní jejich řádné fungování a přispěje k udržení zaměstnanosti, uvedlo ministerstvo financí.

Autor: ČTK, vaj

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!