Bitcoin v. altcoiny. Co nabízí monero, litecoin a ether? | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Altcoiny zkoušejí přetlačit bitcoin, jejich význam postupně roste

Altcoiny zkoušejí přetlačit bitcoin, jejich význam postupně roste
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia

sou

Jedničkou světa kryptoměn je bitcoin, z jeho stínu se ale snaží vystoupit všechny ostatní kryptoměny neboli altcoiny. Nejznámějšími jsou ethereum, litecoin, monero či ripple. V součtu své tržní kapitalizace už ostatní virtuální měny dokázaly bitcoin překonat, symbolem kryptoměn jako takových přesto zůstává bitcoin. Jeho konkurenti se zkoušejí prosadit především díky pokročilejší technologii.

Kdo se s pojmem altcoin setkává poprvé a mrzí ho, že přišel o investiční příležitost, nemusí zoufat. Altcoin není žádná nová digitální měna, ale obecné pojmenování kryptoměny, která je vůči bitcoinu alternativní, jak napovídá předpona "alt".

Aktuální kurz bitcoinu zde >>> 

Altcoiny jsou reakcí na bitcoiny, snaží se od něj inspirovat, ale zároveň hledají vlastní cestu. Většina altcoinů využívá decentralizovaný systém blockchain, ale najdou se i kryptoměny jako IOTA, jež fungují bez řetězce bloků.

Bitcoin postupně ztrácí svou dominanci

Přestože některé menší kryptoměny jako ethereum, litecoin, monero či ripple zaznamenaly v posledním roce mnohem strmější růst než samotný bitcoin a vysloužily si tím velkou pozornost investorů, stále většina lidí věří zejména bitcoinu. Ten už ale postupně ztrácí dominanci a všechny altcoiny dohromady už v tržní kapitalizaci překonaly bitcoin. Na druhou stranu, není příliš divu - existuje jich už přes 1500.

Litecoin potvrzuje transakce rychleji než bitcoin

Aby se altcoiny od sebe odlišily a nalákaly co nejvíc investorů, přicházejí s různými technologickými novinkami nebo vylepšeními.

Karel Fillner: Začínáte s kryptoměnami? Vsaďte na bitcoin, rok 2018 má ale i svého černého koně

Například litecoin v porovnání s bitcoinem nabízí rychlejší potvrzování transakcí, zároveň také jako první začal využívat nový rychlejší a úspornější způsob uchovávání dat o jednotlivých transakcích, tzv. segwit.

Monero nabízí plnou anonymitu

Další altcoiny, konkrétně pak monero, se chtějí odlišit tím, že nabízejí totální anonymitu. Bitcoin, přestože si mnoho lidí myslí opak, není anonymní a jeho používání zanechává za sebou digitální stopu. V případě, že někdo zná vaši bitcoinovou adresu, může najít i záznamy všech vašich transakcí, které jste s bitcoinem, respektive danou adresou, provedli. Je to tedy podobné jako s využíváním bankovního účtu, ačkoliv bitcoinová adresa není navázána na jméno uživatele.

Současně je třeba připomenout, že případné technologické výhody ostatních virtuálních měn může bitcoin umazat svým dalším vývojem. Bitcoin se chlubí rozsáhlou programátorskou komunitou, která pracuje na jeho dalším vylepšení, od rychlosti transakcí až po úplnou anonymitu.

Ethereum sází na chytré kontrakty 

Ethereum, jedna z hlavních kryptoměn, spoléhá na chytré kontrakty, což jsou kontrakty, které se uskuteční, jen pokud jsou splněné určité podmínky. Kontrakt mezi dodavatelem a výrobcem se tak například uzavře, pokud ceny dodávek klesnou na určitou úroveň. Využití chytrých kontraktů je přitom v internetovém prostředí téměř nekonečné. V budoucnu by je měl zvládat i bitcoin.

Česko-slovenská kryptoměna má usnadnit investice do nemovitostí v tropických rájích

Ethereum se také chystá zavést nový model těžení. Místo modelu Proof-of-Work (PoW) má přijít Proof-of-Stake (PoS), ve kterém těžaři už nesoupeří a těžbu vykonávají největší „akcionáři“.

Kryptoměny - kde je uchovávat?

Tak jako u bitcoinů, také altcoinů je třeba uvážlivě vybrat, jak a kde digitální měny uchovávat.

Vše o kryptoměnách čtěte zde >>> 

Zásadní je otázka, zda používat hardwarovou či softwarovou peněženku. Hardwarová peněženka se používá spíše v případě, kdy využíváte kryptoměny jako prostředek směny, pokud kryptoměny máte jako investici, využívá se naopak  softwarová peněženka. Různé peněženky navíc mohou být kompatibilní pouze s některými kryptoměnami.

Kurz kryptoměn 

Altcoiny totiž na svůj strmý růst v minulém roce nenavázaly a od počátku roku 2018 pouze kopírovaly klesajácí trend bitcoinu. Pokles cen byl podle části odborníků způsoben spekulacemi o zákazu obchodování s kryptoměnami,  respektive v jejich očích nevyhnutelném "prasknutí bubliny" kryptoměn.

Nakupovat altcoiny můžete na kryptoměnových burzách. Aktuální kurzy altcoinů najdete zde.

Blockchain svým potenciálem přesahuje svět kryptoměn. U bank ale může narazit, říká expert
Kryptoměny mají v daňovém právu stále nejasné postavení. Kdy musíte danit bitcoinové zisky?
Šest tipů, jak uchránit kryptoměny před machinacemi a podvody
Bitcoin a nejistá budoucnost. Tohle jsou faktory, které ještě zahýbou cenou

Autor: sou
 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!