Ceny kryptoměn se pohybují v cyklech. Kolik aktuálně stojí bitcoin, ether nebo solana

Držitelé bitcoinu a krypta by měli počítat s tím, že se vývoj grafů výrazně mění.

Držitelé bitcoinu a krypta by měli počítat s tím, že se vývoj grafů výrazně mění. Zdroj: Midjourney

Bitcoin i kurzy dalších kryptoměn, jako jsou ether, chainlink, polkadot, litecoin, monero či XRP, charakterizují prudké výkyvy – volatilita. Podívejte se na přehled aktuálních cen jednotlivých digitálních mincí.

Rok 2023 patřil cenovému oživení bitcoinu. Do předešlých investičních mánií mělo ale dění kolem největší kryptoměny stále daleko. Pro rekapitulaci: už před koncem roku 2017 vypukla kryptománie, která vyhnala kurz bitcoinu do rekordních výšin, tehdy na 20 tisíc dolarů. Nebyl to ale jen bitcoin, který včasným investorům dopomohl k pohádkovým ziskům.

Podobně prudce vystřelil ether, digitální měna platformy Ethereum. Pozornost svým zhodnocením získal také ripple (XRP), který řada investorů nakupuje i dnes. Kryptoměny obecně vynikají velkými výkyvy kurzu.

To je dané nejen jejich relativním mládím a stále poměrně malým objemem trhu například v porovnání se zlatem, ale také jejich mimořádnou likviditou. Kryptoburzy fungují v režimu 24/7, prodávat či nakupovat digitální měny tak lze i v době, kdy mají tradiční finanční parkety zavřeno.

Kurzy kryptoměn

Bitcoin, kurz a diverzifikace portfolia 

V roce 2020 nastoupil bitcoin nový růstový cyklus a ostatní kryptoměny následovaly. To jen oživilo otázku, do jaké míry je ve světě kryptoměn možná diverzifikace portfolia. Důležitost otázky podtrhlo následné prudké ochlazení trhu s digitálními měnami. Řada z nich od svých historických maxim odepsala 90 a více procent.

Spekulantům ale nabídly mnohdy ještě výrazně vyšší zisky než dominantní bitcoin. Některé menší kryptoměny však časem zanikají úplně. Naznačuje to mimo jiné infografika, která sleduje pořadí deseti nejrozšířenějších kryptoměn. Na mnoho z nich si dnes už nikdo nevzpomene.

Historický vývoj pořadí Top 10 virtuálních mincí zachycuje infografika (údaje k srpnu daného roku). Posouvat ji lze i ručně klikáním na spodní lištu:

Kurz bitcoinu – BTC:

Nejstarší a největší kryptoměna. V mnoha směrech představuje v rámci světa kryptoměn konzervativní investici, i tak by ale měli držitelé počítat s cenovými výkyvy a brát v potaz, že se kurz pohybuje v cyklech. Ten příští růstový by mohl podle fanoušků kryptoměn odstartovat na jaře 2024.

Ether, litecoin, monero, polkadot, chainlink, BNB – vývoj kurzu

Ti, kdo bitcoinu a spol. věří a věští mu pozitivní budoucnost, rádi opakují, že masivní propady ceny během období útlumu nemusejí být fatální, naopak představují vhodnou příležitost k doplnění portfolia. Ostatně v době své existence prodělal bitcoin hned několik prudkých vzestupů a pádů. Totéž platí například pro ether.  

Kurz etheru – ETH:

Řada lidí zaměňuje ether a Ethereum. Zde je nutná lingvistická odbočka. Existuje jednak token (ether), jednak blockchain Ethereum, jehož název píšeme s velkým počátečním písmenem.

Kurz litecoinu – LTC:

Jeden z nejstarších altcoinů. Technologicky poněkud ustrnul, ale v Česku má stále věrné zastánce.

Kurz monera – XMR:

Kryptoanarchisté této kryptoměně fandí, protože je na rozdíl od bitcoinu plně anonymní a transakce nelze zpětně rozklíčovat. To však znervózňuje regulátory.

Kurz bitcoinu cash – BCH:

Bitcoinový klon, který se z původní sítě vyčlenil v roce 2017. Postavení bitcoinu nikdy reálně neohrozil, kvůli nízké tržní kapitalizaci ale bitcoin cash láká spekulanty, kteří mají rádi riziko a mimořádně divoké výkyvy kurzu.

Kurz ripple – XRP:

Pozapomenutá kryptoměna v létě 2023 zaujala svým krátkodobým prudkým růstem poté, co ji americký soud nechtěl označit za cenný papír. To může mít výrazný právní dopad – pozitivní pro firmu Ripple, která XRP vydává.

Kurz binance coinu – BNB:

Vsadit na úspěch kryptoburzy Binance se dá zakoupením jejího tokenu. Regulátoři ale donutili v roce 2023 zavřít americkou větev kryptoburzy.

Kurz chainlinku – LINK:

Blockchain Chainlink (s tokenem LINK) láká držitele na to, že umožňuje propojovat data z takzvaného reálného světa s blockchainem.

Kurz polkadotu – DOT:

V roce 2020 spuštěný projekt. Má mimo jiné usnadňovat vzájemnou komunikaci různých blockchainů.

Kurz dogecoinu – DOGE / XDG:

Parodická kryptoměna, kterou proslavil Elon Musk. Určená pro lidi, kteří tuto „investici“ neberou příliš vážně.

Kurz solany – SOL:

Superrychlý blockchain, poměrně hojně využíván i k vytváření nezaměnitelných tokenů (NFT). Na jeho úspěch hodně sázejí české fondy RockawayX nebo Miton C.

Kurz cardana – ADA:

Blockchain, který ke svému fungování nepotřebuje takzvanou těžbu. Jeho kód je open source.

Kurz shiba inu – Shib:

Další „psí“ kryptoměna. Pro kritika krypta jde o ztělesnění bezbřehé iracionality, která podle nich trhem virtuálních mincí prosakuje.

Kurz pi network – PI:

Projekt, na který lze často narazit také díky jeho propagaci držiteli na sociálních sítích. Vyzdvihují na něm možnost „těžit“ digitální měnu prostřednictvím mobilních telefonů. Aktuální cenu tokenu PI lze najít například na stránkách burzy Coinbase.

Bitcoin a kryptoměny: Vše, co byste měli vědět

Svět kryptoměn může být pro některé méně zkušené investory komplikovaný. Následující články na e15.cz jsou určeny převážně novým zájemcům o investování do kryptoměn. Najdete v nich konkrétní postupy, rady a informace týkající se i těch nejzákladnějších aspektů investování.