Bitcoin a daně: Kryptoměny mohou generovat zdanitelný zisk | E15.cz

Majitelům bitcoinu a dalších kryptoměn nastávají krušné časy. Musejí zdanit realizované zisky

vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vidina ohromujících výnosů dál láká investory do bitcoinu a dalších kryptoměn, avšak i na zisky ze spekulací na virtuální měny se váže daňová povinnost. Termín odevzdání daňového přiznání se blíží a následující článek připomíná, jaké povinnosti mají držitelé virtuálních měn, kteří se rozhodli část svého jmění prodat.

Masivní zhodnocení bitcoinu a spol. ke konci roku 2020 znamená, že se jeho držitelé musejí vypořádat s otázkou daní. Zdanitelného zisku loni teoreticky dosáhli už i ti, kteří nakoupili bitcoin v prakticky nejnevhodnější dobu v prosinci 2017.

Kryptoměny nejsou zcela novým fenoménem, bitcoin funguje od roku 2009. Do obecnějšího povědomí prvně vzešel hlavně během roku 2017, kdy jeho cena vylétla k dosavadním maximům kolem dvaceti tisíc dolarů za virtuální minci.

Řada investorů má však stále nejasnosti, co se týká zdaňování zisků z obchodování s kryptoměnami či jejich těžby – a to hlavně kvůli chybějícím speciálním právním úpravám. Neznamená to však, že by daňové povinnosti nemuseli dostát.

Jak vyplnit daňové přiznání

Video: 10 bodů k daňovému přiznání

Bitcoin a daně v České republice 

„Na zdanění kryptoměn je nutné aplikovat obecná pravidla a dostupné výklady,“ upozorňuje manažerka z daňového oddělení KPMG Iva Krákorová. Nelze tedy podle ní uplatnit osvobození od zdanění jako v případě příjmů z prodeje hmotných movitých věcí nebo prodeje cenných papírů.

„V současné době existuje výklad Generálního finančního ředitelství. Finanční správa v něm vychází z již existujícího rozboru ČNB ohledně bitcoinů, dle kterého se nejedná o peněžní prostředky, ani elektronické peníze a ani investiční nástroj. Finanční správa tak ve svém výkladu stanoví, že je třeba kryptoměny považovat za věc nehmotnou movitou a zdaňovat příjem z jejich prodeje (nikoli držby) jako příjem z prodeje věci podle zákona o daních z příjmů,“ uvedl Lukáš Heřtus z Generální finanční ředitelství.

Graf s aktuálním kurzem bitcoinu najdete zde >>>

Obdobně se podle něj postupuje i při zdanění příjmů plynoucích ze směny kryptoměn za jinou kryptoměnu, zboží nebo službu. Spekulanti, kteří s bitcoiny a jinými virtuálními měnami obchodují a směňují je za standardní peníze, by měli odvést 15 procent ze zisku, tedy z rozdílu pořizovací a prodejní hodnoty.

Nelze spoléhat ani na časový test. Zisk z prodeje bitcoinu a dalších virtuálních měn proto musíte zdaňovat i za situace, kdy je držíte déle než tři roky.

Kryptoměny a výpočet daně ze zisku

Ke stanovení nákupní a prodejní ceny bitcoinu či jiných kryptoměn lze dojít rozdílnými způsoby. Jednou metodou je využití takzvaného váženého průměru z nákupní ceny prodaných kryptoměn.

Další pak představuje takzvané FIFO (First In, First Out), tedy postup, kdy poplatník začíná s prodejem těch bitcoinů, které nakoupil v minulosti nejdříve. Vzhledem k prudkým výkyvům kurzů kryptoměn může jít o značné rozdíly.

Kryptoměny jako dar či předmět dědictví

Pokud kryptoměny dostanete darem od rodinného příslušníka nebo zdědíte a hodnota bude přes pět milionů, pak je třeba toto v termínu pro podání daňového přiznání ohlásit volnou formou na finanční úřad, připomíná jednatelka společnosti Daněhned Hana Trnková Kocourková

Blížící se změna výše daně

Pro rok 2020 platí pro fyzické osoby daň 15 procent. Od 1.1.2021 ale od základu daně nad 1,7 mil (všech základů daně dohromady, tedy příjmy ze zaměstnání + výnosy z kryptoinvestic apod.) bude částka nad 1,7 milionu zdaněna 23 procenty.

Vzhledem k růstu hodnoty bitcoinu a ostatních kryptoměn a očekávanému dalšímu zhodnocení během roku je podle Kocourkové vhodné blížící se změnu brát v potaz už nyní.

Bitcoin v podnikání

„V případě podnikání by bylo možné nahlížet na příjem taktéž jako na příjem podle paragrafu sedm a bylo by nutné aplikovat obecná pravidla zdanění a bylo by možné uplatnit náklady na dosažení, zajištění a udržení příjmu,“ uvedl daňový poradce Robert Bezecný ze společnosti Deloitte.

Zdanění vytěžených bitcoinů či altcoinů

V tomto případě se postupuje jako při získávání věci vlastní činností. Za dosažení příjmu se bere až směna vytěžené kryptovaluty za jinou digitální měnu či standardní peníze. Od základu daně si pak lze odečíst veškeré výdaje k zajištění a udržení příjmů.

Autor: vaj

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video