Kryptoměny a daně 2024: Změny se blíží a mnohé plátce nepotěší

Kryptoměny a daně 2024: Jak danit krypto? Změny se blíží

Kryptoměny a daně 2024: Jak danit krypto? Změny se blíží Zdroj: Midjourney

Povinnost zaplatit daně by se letos měla ve vyšší míře týkat i kryptospekulantů. Bitcoin loni zažil povedený rok, kdy jeho kurz vzrostl o zhruba sto procent. Kdo využil rostoucí ceny k prodeji této či jiné virtuální měny, měl by na to pamatovat před podáním daňového přiznání. Při jeho vyplňování se může řídit stejnými principy jako loni, příští rok ale začne platit jiný výpočet pro uvalení takzvané solidární daně. Další důležité změny jsou v rané fázi příprav.

Majitelé kryptoměn stále živí naději, že by mohli zisky z bitcoinu a spol. výhledově danit stejným způsobem jako ty z akcií. Záměr změnit daňová pravidla loni oznámil například poslanec ODS Jiří Havránek a letos by jej rád uskutečnil.

Kryptoměny a daně 2024: Co se (ne)změní

„S kolegy, kteří se kryptu věnují, se budeme snažit využít letošní projednávání prováděcího zákona k evropské kryptoregulaci MiCA k podání pozměňujícího návrhu, který bude řešit časový test,“ vysvětluje pro e15 Havránek. Pokud by návrh uspěl, znamenalo by to, že po uplynutí určité doby držení kryptoměny by byl její prodej osvobozen od daně.

Nač si dát pozor při investici do kryptoměn (video):

Video placeholde
Pět způsobů, jak přijít o vše na kryptoměnách • Videohub

V případě akcií jsou to tři roky. Poslanec však nechtěl předjímat, jestli by zrovnoprávnění akcií a kryptoměn mohlo v praxi nastat už příští rok. „Diskuze je pořád na začátku. Čím víc na sílu bychom to tlačili, tím větší by byl odpor a nižší šance na úspěch ve sněmovně,“ dodává Havránek. „Určitě to ale neberu tak, že šance není. Naopak.“

Skeptičtěji se nicméně staví vůči možnému zásadnímu zjednodušení způsobu, jakým držitelé kryptoměn počítají svůj základ daně. Do těchto výpočtů podle současných pravidel spadá například i směna jedné kryptoměny za druhou, Havránek by ale chtěl, aby pro investory nastávala daňová událost až ve chvíli, kdy dojde ke směně kryptoměny na koruny nebo jiné standardní oběživo. Pochybuje ale, že by bylo možné změnu prosadit do konce jeho mandátu.

Naopak některé jiné významné změny jsou dnes už jisté. Třeba ta, která se bude týkat daňových přiznání v roce 2025 a způsobí, že v Česku přibude plátců progresivní daně. Všechny příjmy nad limit 1,582 milionu korun ročně bude nutné danit 23 namísto 15 procenty. Pro potřeby letošního daňového přiznání ale limit leží výše, na 1,93 milionu korun. Změny prosadila vláda v rámci svého konsolidačního balíčku veřejných financí. Podrobnosti toho, jakým způsobem se letos kryptoměny daní, přináší zbytek článku.

Formuláře pro daňové přiznání 2024 >>>

Bitcoin, ether a spol.: Jak danit zisk v roce 2024

Teoreticky je vše jasné a stále stejné: rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou kryptoměny se v Česku obvykle daní patnácti procenty. Neplatí časový test, má se danit i zisk ze směny jedné kryptoměny za druhou, ale nejen to.

Daní se například i směna kryptoměny za zboží. Platby bitcoinem a spol. akceptuje například e-shop Alza.cz. „Bitcoin byl za nějakou hodnotu pořízen, za nějakou hodnotu směněn za zboží a ten rozdíl se zdaňuje,“ přiblížila již dříve účetní Hana Trnková Kocourková.

Daňové přiznání v roce 2024

V roce 2024 podávají daňové přiznání za rok 2023 nejen lidé, kteří se živí jako OSVČ, ale také mnozí zaměstnanci, studenti, důchodci nebo brigádníci. V našem velkém shrnutí se dozvíte jak a do kdy podat daňové přiznání, kdo má povinnost daňové přiznání vyplnit a co dělat, pokud v něm uděláte chybu.

Stejně to platí i v případě používání platebních karet například od Crypto.com, na které lze nahrát virtuální měnu a kartou pak platit prakticky všude, kde funguje běžný platební terminál. V daňovém přiznání se příjmy z kryptoměn uvádějí do kolonky Ostatní příjmy.

Kdy se platí víc než patnáct procent

Pozor na situaci, kdy příjmy fyzické osoby dosahují více než 48násobku průměrné mzdy (necelých dvou milionů korun). V takovém případě se na ně pak vztahuje 23procentní daňová sazba. 

Daňové přiznání: Co Finanční správě neujde

Mnoho držitelů kryptoměn je přesvědčeno, že transakce s bitcoinem a spol. jsou plně anonymní. Není tomu tak, přesnější je mluvit o takzvané pseudoanonymitě. Veškeré transakce jsou zaznamenány ve veřejně přístupném blockchainu, byť u nich chybí jméno odesílatele či příjemce platby.

Svou identitu navíc mnozí investoři dobrovolně odhalují na kryptoměnových burzách, kde povinně podstupují proces ověření identity. Pro Finanční správu není neřešitelný problém si od provozovatele burz – včetně těch zahraničních – vyžádat výpis všech uživatelových obchodů a na základě tohoto seznamu posléze doměřit daň.

„Právní rámec mezinárodní výměny informací umožňuje nejen vyžádat či spontánně poskytnout informace, ale též provádět společné kontroly a umožňuje například i správci daně účastnit se šetření u zahraniční osoby,“ vysvětlila loni Klára Křehlová z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství. To loni ve zvýšené míře začalo doměřovat nepřiznané daně z kryptoměnových zisků. 

„Oblast transakcí s kryptoměnami bude předmětem kontrolní činnosti správců daně včetně centrálně realizovaného cíleného vyhledávání i nadále,“ upozorňuje vedoucí tiskového oddělení Finanční správy Lukáš Heřtus.

Jak správně danit a optimalizovat – příklad

Představme si následující hypotetické transakce:

  • 1. 1. 2022: Nákup 0,1 BTC za 10 000 korun
  • 1. 2. 2022: Nákup 0,1 BTC za 15 000 korun
  • 1. 3. 2022: Prodej 0,1 BTC za 20 000 korun

Zisk z prodeje lze danit dvěma způsoby: metodou FIFO (First-in, First-out) nebo pomocí váženého průměru.

V metodě FIFO bychom započetli nejprve první nákup, tedy ten za 10 000 korun. Zisk z prodeje by tedy byl 20 000 korun – 10 000 korun = 10 000 korun.

V případě váženého průměru bychom vypočetli průměrnou nákupní cenu, což je 12 500 korun za 0,1 BTC. Danitelný zisk z prodeje by tedy byl 20 000 korun – 12 500 korun = 7500 korun.

Dále se může vyplatit prodat své ztrátové pozice (realizovat ztrátu) před koncem roku a hned prvního ledna do nich opět vstoupit. „Určitě se to hodí. Nelze ale obecně říct, že to vždy ve všech případech pomůže. To je na konkrétním posouzení,“ tvrdí Trnková Kocourková.

SPECIÁL: Jak se zajistit na stáří?

Připravili jsme pro vás sérii prémiových článků, jak si zařídit bezstarostný důchod, ať už je vám dvacet nebo padesát. Pokud ještě nepatříte do e15 komunity, staňte se jejím členem a odemkněte si přístup k exkluzivnímu obsahu, jak investovat a spořit na stáří a čeho se při cestě k nezávislosti vyvarovat.

VŠECHNY ČLÁNKY, KTERÉ JSOU SOUČÁSTÍ TÉMATU, NAJDETE ZDE

Grafika do speciálu

Kryptoměny, daně a právnické osoby

Ještě jiné nároky klade na firmy povinnost danit kryptoměnové zisky. „Právnická osoba musí vést účetnictví v českých korunách, takže i ty pohyby krypta se musejí ohodnotit v českých korunách a vést o tom nějaký záznam. Pokud prodá nějaké zboží za krypto, je pro ni vlastně výnos cena toho zboží a poté to krypto drží v hodnotě daného zboží,“ upřesnila již dříve Trnková Kocourková s tím, že pokud právnická osoba dál používá „vydělanou“ kryptoměnu, tedy buď něco kupuje, nebo platí zaměstnancům mzdy, má potom digitální mince zase jiný kurz. „Rozdíl se uvádí v účetnictví jako výnos či ztráta a zahrnuje se do celkového účetnictví,“ dodala.

Bitcoin a kryptoměny: Vše, co byste měli vědět

Svět kryptoměn může být pro některé méně zkušené investory komplikovaný. Následující články na e15.cz jsou určeny převážně novým zájemcům o investování do kryptoměn. Najdete v nich konkrétní postupy, rady a informace týkající se i těch nejzákladnějších aspektů investování.