Bitcoin a daně: Kryptoměny mohou generovat zdanitelný zisk | E15.cz

Majitele kryptoměn čeká nepříjemnost. Část z nich odvede vyšší daně

vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vidina ohromujících výnosů dál láká investory do bitcoinu a dalších kryptoměn, avšak i na zisky ze spekulací na virtuální měny se váže daňová povinnost. Termín odevzdání daňového přiznání se blíží a následující článek připomíná, jaké povinnosti mají držitelé virtuálních měn, kteří se rozhodli část jmění prodat. Někteří z nich musejí počítat s tím, že se jich týká vyšší daňová sazba.

Masivní loňské zhodnocení bitcoinu a spol. znamená, že se jeho držitelé musejí vypořádat s otázkou daní. Značného zdanitelného zisku loni teoreticky snadno dosáhli i ti, kteří nakoupili bitcoin v prakticky nejnevhodnější dobu v prosinci 2017. Loni však mohli kryptoměnu prodat násobně dráže.

Kryptoměny nejsou zcela novým fenoménem, bitcoin funguje od roku 2009. Do obecnějšího povědomí prvně vešel hlavně během roku 2017, kdy jeho cena vylétla k dosavadním maximům kolem dvaceti tisíc dolarů za virtuální minci.

Jak vyplnit daňové přiznání >>>

Řada investorů má však stále nejasnosti, co se týká zdaňování zisků z obchodování s kryptoměnami či z jejich těžby – a to hlavně kvůli chybějícím speciálním právním úpravám. Neznamená to však, že by daňové povinnosti nemuseli dostát.

Nejdůležitější daňové novinky roku 2022:
Video se připravuje ...
Termín odevzdání daňového přiznání se blíží

Bitcoin a daně v Česku

„Na zdanění kryptoměn je nutné aplikovat obecná pravidla a dostupné výklady,“ upozornila manažerka daňového oddělení KPMG Iva Krákorová. Nelze tedy podle ní uplatnit osvobození od zdanění jako v případě příjmů z prodeje hmotných movitých věcí nebo prodeje cenných papírů.

„Existuje výklad Generálního finančního ředitelství. Finanční správa v něm vychází z již existujícího rozboru ČNB týkajícího se bitcoinu, podle kterého se nejedná o peněžní prostředky ani elektronické peníze a ani o investiční nástroj. Finanční správa tak ve svém výkladu stanoví, že je třeba kryptoměny považovat za věc nehmotnou movitou a zdaňovat příjem z jejich prodeje, nikoli držby, jako příjem z prodeje věci podle zákona o daních z příjmů,“ uvedl Lukáš Heřtus z Generálního finanční ředitelství.

Obdobně se podle něj postupuje i při zdanění příjmů plynoucích ze směny kryptoměn za jinou kryptoměnu, zboží nebo službu. Spekulanti, kteří s bitcoiny a jinými virtuálními měnami obchodují a směňují je za standardní peníze, by měli odvést 15 procent ze zisku, tedy z rozdílu pořizovací a prodejní hodnoty.

Od 1. 1. 2021 ale od základu daně nad 1,7 milionu korun (všech základů daně dohromady, tedy příjmy ze zaměstnání plus výnosy z kryptoinvestic a podobně) je částka nad 1,7 milionu zdaněna 23 procenty. Nelze spoléhat ani na časový test. Zisk z prodeje bitcoinu a dalších virtuálních měn proto musíte zdaňovat i za situace, kdy je držíte déle než tři roky.

Kryptoměny a výpočet daně ze zisku

Ke stanovení nákupní a prodejní ceny bitcoinu či jiných kryptoměn lze dojít rozdílnými způsoby. Jednou metodou je využití váženého průměru nákupní ceny prodaných kryptoměn.

Další představuje takzvané FIFO (First In, First Out), tedy postup, kdy poplatník začíná s prodejem těch bitcoinů, které nakoupil v minulosti nejdříve. Vzhledem k prudkým výkyvům kurzů kryptoměn může jít o značné rozdíly.

Kryptoměny jako dar či předmět dědictví

Pokud kryptoměny dostanete darem od rodinného příslušníka nebo zdědíte a hodnota přesáhne pět milionů, pak je to třeba v termínu pro podání daňového přiznání ohlásit volnou formou na finanční úřad, připomíná jednatelka společnosti Daněhned Hana Trnková Kocourková

Bitcoin v podnikání

„V případě podnikání by bylo možné nahlížet na příjem taktéž jako na příjem podle paragrafu sedm a bylo by nutné aplikovat obecná pravidla zdanění a bylo by možné uplatnit náklady na dosažení, zajištění a udržení příjmu,“ uvedl daňový poradce Robert Bezecný ze společnosti Deloitte.

Zdanění vytěžených bitcoinů či altcoinů

V tomto případě se postupuje jako při získávání věci vlastní činností. Za dosažení příjmu se bere až směna vytěžené kryptovaluty za jinou digitální měnu či standardní peníze. Od základu daně si pak lze odečíst veškeré výdaje k zajištění a udržení příjmů.

Autor: vaj

Daňové přiznání

Daňové přiznání za rok 2021 musí v roce 2022 podat všichni živnostníci, podnikatelé i někteří zaměstnanci a studenti, kteří mají více brigád nebo při studiu podnikají jako OSVČ. Povinnost se týká všech, kteří nejsou osvobozeni od daně z příjmu. Projděte si našeho aktuálního průvodce pro daňové přiznání za uplynulý rok 2021. Pro OSVČ je určen speciál o daňovém přiznání 2022 v příkladech.

Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2021 byl stanoven na 1. dubna 2022. Pokud hodláte podat daňové přiznání elektronickou cestou, máte o měsíc déle. Podívejte se na kompletní daňový kalendář. Z důvodu pandemie koronaviru se mohou podmínky měnit, proto doporučujeme termíny hlídat.

Co všechno byste měli zohlednit, najdete v našem speciálu k daňovému přiznání na názorných příkladech. V daňovém přiznání a při výpočtu čisté mzdy lze uplatňovat daňová zvýhodnění a slevy na dani. Daňový základ lze snížit i skrze poskytnuté dary. Pokud vlastníte nemovitost, přečtěte si náš speciál jak správně účtovat daň z nemovitosti. A jak je to s příjmy z pronájmu? S podáním daňového přiznání vám pomůžou i naše kalkulačky.

Nezapomeňte si projít daňové novinky, týkající se daní v roce 2022, mezi které patří i nová sleva na poplatníka.

Do 10. ledna 2022 mohou také živnostníci ještě vstoupit do režimu paušální daně. OSVČ by pro letošek měly být obeznámeny se zálohami na zdravotní a sociální pojištění v roce 2022.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery