Kryptoměny a daně 2023: Jak správně danit a co vše berňák vidí | e15.cz
M A

Daně

Kryptoměny a daně 2023. Na co všechno berňák dosáhne a jak správně danit

Jak si AI představuje zoufání kryptoinvestorů nad daněmi.
Jak si AI představuje zoufání kryptoinvestorů nad daněmi.
• 
ZDROJ: Midjourney
Jan Vávra

Jan Vávra, swp

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kryptospekulanti by měli být ostražitější než v minulosti. Finanční správa se chystá častěji doměřovat nepřiznané zisky z prodeje bitcoinu a spol. Zároveň platí, že její nástroje a znalosti problematiky jsou pokročilejší než v letech 2017 či 2018, kdy se z digitálních měn poprvé stal masový fenomén mezi retailovými investory, kteří leckdy pohádkově zbohatli doslova přes noc. Jak tedy správně danit zisky z obchodování s virtuálními měnami? Server E15.cz na toto téma připravil velký shrnující článek.

„Pomalu začíná být promlčené období 2021, kdy měl v kryptu zisk skoro každý. Finanční správa chce tedy stihnout doměřit případné nepřiznané daně,“ vysvětluje účetní ze společnosti Daně hned Hana Trnková Kocourková. V roce 2021 bitcoin i zbytek kryptotrhu opakovaně šplhal k novým cenovým rekordům, ne každý ale vše uvedl do daňového přiznání. Rok 2022 už byl z pohledu investorů do bitcoinu a krypta o poznání méně radostný, to však neznamená, že šikovní tradeři nebo dlouholetí držitelé nemohli prodávat se ziskem.

Bitcoin, ether a spol.: jak danit zisk

Teoreticky je vše jasné: rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou kryptoměny se v Česku daní patnácti procenty. Neplatí časový test, má se danit i zisk ze směny jedné kryptoměny za druhou, ale nejen to.

Daní se například i směna kryptoměny za zboží. Platby bitcoinem a spol. akceptuje například e-shop Alza.cz. „Bitcoin byl za nějakou hodnotu pořízen, za nějakou hodnotu směněn za zboží a ten rozdíl se zdaňuje,“ vysvětluje Trnková Kocourková. Stejně to platí i v případě používání platebních karet typu Crypto.com nebo Binance Card, na které lze nahrát virtuální měnu a kartou pak platit prakticky všude, kde funguje běžný platební terminál.

Kdy se daně neodvádějí

Investor je osvobozen v případě, že všechny jeho příjmy z ostatních činností nedosahují 30 tisíc korun za rok. Jiné výjimky, například v podobě tříletého časového testu jako u akcií, z pohledu českého přístupu ke kryptoměnám neexistují.

Co čekat od světa kryptoměn v roce 2023:
Video se připravuje ...
Krypto 2023: Přijde regulace?

Kdy se platí víc než patnáct procent

Pozor na situaci, kdy příjmy dosahují více než 48násobku průměrné mzdy (zhruba dvou milionů korun). V takovém případě se na ně pak vztahuje 23procentní daňová sazba.

Daňové přiznání: Co finanční správě neujde

Mnoho držitelů kryptoměn je přesvědčeno, že transakce s bitcoinem a spol. jsou plně anonymní. Není tomu tak, přesnější je mluvit o takzvané pseudoanonymitě. Veškeré transakce jsou zaznamenány ve veřejně přístupném blockchainu, byť u nich chybí jméno odesílatele či příjemce platby.

Svou identitu však retailoví investoři dobrovolně odhalují na kryptoměnových burzách, kde povinně podstupují proces ověření identity. Pro finanční správu není neřešitelný problém si od provozovatele burz – včetně těch zahraničních – vyžádat výpis všech uživatelových obchodů a na základě tohoto seznamu posléze doměřit daň.

„Právní rámec mezinárodní výměny informací umožňuje nejen vyžádat či spontánně poskytnout informace, ale též provádět společné kontroly a umožňuje například i správci daně účastnit se šetření u zahraniční osoby. Pro mezinárodní spolupráci, zejména na úrovni členských států, je tedy konstituován široký rámec vzájemné spolupráce, který je využit v případě potřeby, kdy zejména v oblasti multilaterálních kontrol či joint auditů usiluje Finanční správa o navýšení počtů vzájemné spolupráce s členskými státy i třetími zeměmi, případy kryptoměn nevyjímaje,“ dodala Klára Křehlová z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství.

Jak správně danit a optimalizovat – příklad

Představme si následující hypotetické transakce:

  • 1. 1. 2022: Nákup 0,1 BTC za 10 000 korun
  • 1. 2. 2022: Nákup 0,1 BTC za 15 000 korun
  • 1. 3. 2022: Prodej 0,1 BTC za 20 000 korun

Zisk z prodeje lze danit dvěma způsoby: metodou FIFO (First-in, First-out) nebo pomocí váženého průměru.

V metodě FIFO bychom započetli nejprve první nákup, tedy ten za 10 000 korun. Zisk z prodeje by tedy byl 20 000 korun – 10 000 korun = 10 000 korun.

V případě váženého průměru bychom vypočetli průměrnou nákupní cenu, což je 12 500 korun/ 0,1 BTC. Danitelný zisk z prodeje by tedy byl 20 000 korun – 12 500 korun = 7500 korun.

Dále se může vyplatit prodat své ztrátové pozice (realizovat ztrátu) před koncem roku a hned prvního ledna do nich opět vstoupit. „Určitě se to hodí. Nelze ale obecně říct, že to vždy ve všech případech pomůže. To je na konkrétním posouzení,“ vysvětluje Trnková Kocourková.

Zdanění kryptoměn 2023: největší přetrvávající nejasnosti

„Někdo má pár nákupů a prodejů za rok na jedné burze. Pokud však stakujete, lendujete, půjčujete si proti krypto kolaterálu na DeFi, máte airdropy, poskytujete likviditu, točíte NFT, tradujete deriváty a tak dále, pak začíná ten správný punk,“ načrtl šéf společnosti SimpleTax Kirill Juran příklad, kdy se zdánlivě jednoduchá česká daňová pravidla dostanou do kolize s komplikovanou praxí.

„Finanční správa navíc přesněji neřekla, jak se to má danit. Dala pár obecných doporučení, řešila účetnictví, ale daně jako takové ne. Klientům říkám, ať se rozhodnou, jestli chtějí jít cestou nejmenšího odporu, nebo si trošku zariskovat a potom se bránit,“ dodává Trnková Kocourková s tím, že situaci by v Česku pomohly vyjasnit případné soudní rozhodnutí ve věci správného danění kryptoměn.

Mnoha klientům ale podle ní poměrně spolehlivě mohou pomoci programy typu WhaleBooks, které uživateli automaticky vypočtou daňový základ na základě vstupních dat. Typicky v podobě výpisu obchodů na kryptoměnové burze.

Kryptoměny, daně a právnické osoby

Ještě jiné nároky klade povinnost danit kryptoměnové zisky na firmy. „Právnická osoba musí vést účetnictví v českých korunách, takže i ty pohyby krypta se musí ohodnotit v českých korunách a vést o tom nějaký záznam. Pokud prodá nějaké zboží za krypto, je pro ni vlastně výnos cena toho zboží a poté to krypto drží v hodnotě daného zboží.

Pokud právnická osoba dál používá ,vydělanouʻ kryptoměnu, buď něco kupuje, nebo platí zaměstnancům mzdy, má potom digitální mince zase jiný kurz. Rozdíl se uvádí v účetnictví jako výnos či ztráta a zahrnuje se do celkového účetnictví,“ upřesnila Trnková Kocourková.

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery