Kryptoměny a daně. Čtěte, jak na danění zisků z bitcoinu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Danit se musejí i výnosy z kryptoměn. Čtěte, čím se řídit

red

Investice do bitcoinu a dalších kryptoměn jsou pro mnoho lidí lákavé kvůli vidině ohromujících výnosů. I na takové zisky se váže daňová povinnost.

Stále více vlád se zabývá otázkou, jak vlastně bitcoin a další kryptoměny regulovat. Bez ohledu na výsledek jejich úsilí ale pro investory platí povinnost odvádět státu část svých výnosů.

Kryptoměny a daně v České republice

Přestože si virtuální měna bitcoin prudkým nárůstem ceny v roce 2017 uzurpovala celosvětovou pozornost laické i odborné veřejnosti, česká legislativa stále nemá zcela jasno v přístupu k danění příjmů z této virtuální měny.

Graf s aktuálním kurzem bitcoinu najdete zde >>>

„Dle finanční správy by veškeré výnosy z obchodování s kryptoměnami měly podléhat dani z příjmů (v roce 2019 ve výši 15 procent, pozn. red.) s možným uplatněním nákladů na jejich dosažení. Nicméně v platné legislativě momentálně chybí výslovná úprava virtuálních měn, zejména zda má být kryptoměna považována za peníze, nebo za komoditu,“ uvedl za poradenskou společnost KPMG Štěpán Kačena s připomínkou, že Česká národní banka nepovažuje bitcoin za peněžní prostředky, za elektronické peníze ani za investiční nástroj.

Bitcoin a daňová definice

„Bohužel s ohledem na chybějící právní úpravu ohledně digitálních měn a minimální praktické zkušenosti, je otázka zdaňování kryptoměn momentálně ne zcela jasná. Konzervativní přístup by byl příjem zdanit, na druhé straně jasná pravidla v tuto chvíli neexistují a nelze vyloučit i jiné výklady,“ dodává expert z KPMG.

Vše o kryptoměnách najdete zde >>>

To potvrzují i další analytici. „V současné chvíli není zdanění upraveno specifickými zákony, a je tedy nutné aplikovat obecná pravidla. Přestože neexistuje v dané věci konsenzus, bitcoin nebývá považován za skutečnou měnu ani za cenný papír, což bylo potvrzeno i ze strany Generálního finančního ředitelství. Zdanitelným příjmem se bitcoinová transakce stává v okamžiku převedení virtuální měny na skutečnou měnu, anebo při směně na hmotnou věc - nákupu zboží,“ říká Robert Bezecný, daňový expert Deloitte. Následně by se mělo odvést 15 procent z rozdílu pořizovací a prodejní hodnoty.

Kryptoměny a výpočet daně ze zisku

Ke stanovení nákupní a prodejní ceny bitcoinu či jiných kryptoměn lze dojít rozdílnými způsoby. Jednou metodou je využití takzvaného váženého průměru z nákupní ceny prodaných kryptoměn.

Proč neprobíhá nákup bitcoinů z automatu anonymně? Odpovídá Karel Fillner

Další pak představuje takzvané FIFO (first in - first out), tedy postup, kdy poplatník začíná s prodejem těch bitcoinů, které nakoupil v minulosti nejdříve. Vzhledem k prudkým výkyvům kurzů kryptoměn může jít o značné rozdíly.

Podrobněji se právními a daňovými aspekty kryptoměn zabývala ve své předášce v Paralelní Polis Hana Trnková Kocourková. Další informace a konkrétní příklady najdete ve videu:

Bitcoin v podnikání

„V případě podnikání by bylo možné nahlížet na příjem taktéž jako na příjem dle paragrafu sedm a bylo by nutné aplikovat obecná pravidla zdanění a bylo by možné uplatnit náklady na dosažení, zajištění a udržení příjmu,“ dodává Bezecný. 

Zdanění kryptoměn ve světě

Názory na danění a regulaci bitcoinů se liší i napříč světovými velmocemi. Americký daňový úřad pohlíží na virtuální měny jako na majetek, přičemž federální vláda na ně uplatní pravidla, která používá pro směnu zboží či služeb bez použití peněz.

Čína chce zase bitcoin oslabit vyvinutím vlastní kryptoměny, oficiálně ale čínská centrální banka hovoří o boji proti praní špinavých peněz a krácení daní.

Hodnota kryptoměn spadla, těžba se ale někomu pořád vyplatí. Čtěte, co je k tomu potřeba
Ethereum zkouší překopat kryptoměnový byznys, připravuje konec těžby
Banky našly v kryptoměně svého spojence. Ripple jim chce pomoci, ne konkurovat
Když padá bitcoin, ostatní kryptoměny také. Sledujte vývoj kurzů digitálních mincí
Analýza: Regulace dala kryptoměnám facku
Karel Fillner: Použitelných kryptoměn je sotva pár desítek
Bitcoin a blesková finanční smrt

Autor: red
 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!